;

Szerintem;Mein Kampf;

- Egy könyvsiker margójára

Egy nyugtalanító hírt olvastam: óriási siker Németországban az újra kiadott Mein Kampf. A cím kissé megtévesztő, mert azt a benyomást kelti az olvasóban, hogy a cikkíró nagy lelkesedéssel üdvözli Adolf Hitlernek a landsbergi várbörtönben 1924-ben megírt förmedvényét, amely a nácizmus bibliája lett. Ebben a könyvben foglalta össze a pártvezér zavaros gondolatait a németek felsőbbrendűségéről, a világ meghódításáról, az alacsonyabb rendű "fajok" ( zsidók, négerek, cigányok) alávetéséről, kiirtásáról. Első nekifutásnak 85 00 olvasó  vetette rá magát az irományra, hogy ebből "építkezzen", s a példányszám kevésnek bizonyult.  

Feltételezem, a német kezdeményezés ragadós lesz a magyar nácik körében és igény lép majd fel annak magyar kiadására is. Korábban nálunk is megjelent a Mein Kampf  korlátozott példányszámban, magam is beszereztem, mert munkámhoz hitelesebb volt egyenesen a forráshoz fordulnom. Ám csalódással vettem tudomásul, hogy néhány ismerősöm, akinek ugyancsak sikerült beszereznie, nagy elismeréssel olvasta és több nem-kívánatos gondolatát tette magáévá. Ezek az emberek nem szélsőségesek, de egyes gondolatok foglyul ejtették őket. A magyar közvélemény egy tekintélyes része számára sok hitleri-nyilaskeresztes gondolat visszaköszön, feléled, s káros irányt adhat fejlődésének.

FACT elnevezéssel nemzetközi fesztivált indít a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE): az első alkalommal február 3. és 5. között megvalósuló eseményen négy külföldi és két magyarországi művészeti egyetem nyolc előadását láthatja a közönség.