szakszervezet;szolidaritás;FKF Zrt.;

- FKF: a vezér feje a tét

Több százan írták alá tegnap estig azt a szolidaritási nyilatkozatot, amelyben azt követelik a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF Zrt.) dolgozói, hogy a vállalat vezetése vegye vissza a bérvita miatt pénteken azonnali hatállyal kirúgott négy szakszervezeti vezetőt, különben nem veszik fel a munkát. Sokan közülük lemondásra szólították fel Csontos István vezérigazgatót is.

A Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete (HVDSZ 2000) elküldött titkára, Király András a Népszavának elmondta, az aláírásokat átadják az önkormányzati cég vezetőjének és mára várják Tarlós István főpolgármester reagálását is. Az elküldött érdekvédőket tegnap reggel több tucat nyugdíjas tag várta a közműcég központjában: szerették volna befizetni tagdíjukat. Két és fél órába telt, mire az FKF vezetői kiállítottak egy igazolást, hogy nem nyúltak a szakszervezet számítógépeihez, és bemehettek az irodájukba. A HVDSZ titkára a Népszavának elmondta, nem tudták lementeni tegnap a tagnyilvántartást és a gazdálkodásukkal kapcsolatos adatokat, mert levelezésüket megszüntették, így nem tudják, milyen adatok tűntek el, ami csak e-mailen volt meg. Kérelmük ellenére a levelezést nem állították vissza. Ma újra próbálkoznak, bár a belépőjüket tegnap elvették tőlük. Az FKF Zrt.-nél fokozatosan erősödtek a szakszervezet és a vállaltvezetés közti ellentétek, amióta az érdekvédők feltártak egy – a munkavállalókat több mint 100 ezer forinttal megkárosító – elhibázott biztosítási konstrukciót, ráadásul kimutatták, hogy 2013 óta 40 százalékkal több a munkahelyi baleset, mert a dolgozók túlterheltek.

Ugyanaz még egyszer
Sztrájkhelyzet alakult ki az Aszódon működő Richard Fritz Kft.-nél is, miután álságos indokkal, bár nem azonnali hatállyal kirúgták a több mint 200 fős szakszervezet elnökét. A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) a felmondás azonnali visszavonását követeli. A rendkívüli helyzetben a döntés utáni 12 órában 2 műszak 186 dolgozója állt ki a tisztségviselő mellett.

Nemzetközi egyezmények botrányos megsértése történt

A Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség az FKF Zrt. menedzsmentjének címzett levélben tiltakozik a szakszervezeti jogok súlyos megsértése miatt. Ahogy a világ 163 országának 181 millió munkavállalóját és 340 országos szakszervezetét képviselő nemzetközi szervezet főtitkára hangsúlyozza: az, hogy a cég a bértárgyalások alatt rúgta ki a négy szakszervezeti vezetőt, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) több egyezményének botrányos megsértését jelenti, és egyben az Európai Szociális Karta és az EU jogrendjének sérelmét is.

Sharan Burrow a nemzetközi szövetség tiltakozását fejezi ki a Magyar Szakszervezeti Szövetségnek is megküldött levélben a szakszervezet ellenes gyakorlattal szemben és egyben biztosítja a konföderációt és az FKF-nél működő Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetet (HVDSZ 2000), hogy támogatják az elbocsátott szakszervezeti kollégákat. „Szorgalmazzuk, hogy a menedzsment vonja vissza Csontos István Úr döntését, és térjenek

vissza a tárgyalóasztalhoz" – javasolja a főtitkár, mert szerinte békés megoldást kellene találni a bértárgyalásokon és a szakszervezeti jogok garantálásához, tiszteletben tartásához is.

„Nem fogunk habozni, hogy minden, a nemzetközi szinten rendelkezésre álló eszközt igénybe vegyünk az illetékes nemzetek feletti hatóságok bevonásával, hogy elérjük, Magyarországon tiszteletben tartsák az egyesülési szabadságot – fejeződik be a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség főtitkárának az FKF Zrt. menedzsmentjének címzett levele.

Ez Magyarország 13 éves európai uniós történetének legnagyobb fejlesztése és legnagyobb korrupciós ügye, ami az előző fővárosi vezetéshez köthető. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese állította ezt tegnap, a 4-es metróval kapcsolatos - még nem nyilvános - OLAF-jelentésre utalva.