Gerlóczy erről szóló bejegyzésében egyrészt köszönetet mondott a kabátokat gyűjtő vagy a gyűjtést segítő civileknek, mondván: „elültették a magot a magyar társadalomban, most már ápolni is kell, hogy idővel virágok nyíljanak belőle, és virágoskertté váljon az ország”. Az ötletet továbbgondolva újabb célt tűzött ki: „most, hogy felöltözni látszik az ország, itt az ideje, hogy jól is lakjon”. Felidézte, hogy hazánkban több százezer gyermek éhezik, ezért hirdette meg a Szabadkonyhát.
Az új kezdeményezés lényege, hogy ha valaki többet főzött vagy vásárolt a kelleténél, és a felesleget nem szeretné kidobni, az tegye dobozba, írja rá, hogy mikor készült, mit tartalmaz, és vigye el a legközelebbi szabad fogashoz. „Így eljuthat azokhoz, akik más úton-módon nem juthatnak főtt ételhez – vagy ételhez egyáltalán” – írta. Hasonlóra biztatta az éttermeket is, ahol köztudottan nagyon sok adag étel landol a kukában a nap végén. Gerlóczy egy Újlipótvárosban látott példa alapján indította a kezdeményezést. A XIII. kerület e részén valaki egy kukára tett ki két doboz burgonyapürét azzal a felirattal, hogy frissen készült, csak sok lett.
Ami pedig a Szabadfogas szerveződést illeti: az itthon is népszerű kezdeményezés immár az egész Kárpát-medencében megjelent. A Szabadfogas-térkép készítője, Gerner Péter arról adott hírt, hogy a 112 hazai település 242 helyszíne mellett immár Erdélyben, Bécsben, Szlovákiában és a Vajdaságban is vannak fogasok.
Gerlóczy korábban arról beszélt, hogy a rekord hideg valóban előhívta az emberekből a szolidaritást, és a lopások ellenére a senki által sem őrzött kabátok 90 százaléka eljutott a rászorulókhoz. Közölte, tavasszal sem állítják le a kezdeményezéseiket. A Szabadfogas mellett most egy Facebook-oldalt is készítettek, hogy ott koordinálják a hideg időjárás elmúltával indítandó akcióikat.