Csernobil;napelemek;energiatermelés;

A betonszarkofággal védett egykori erőműblokk FOTÓ: Getty Images, Yuri Kozyrev

- Csernobil újra energiát termel majd

A világ egyik legtragikusabb nukleáris katasztrófájának helyszínét óriási napelemfarmmá alakítják át külföldi befektetők. Az ukrán kormány pályázatára rengeteg vállalat jelentkezett, köztük német és kínai cégek is - írja az origo.hu.

Több mint 30 évvel a csernobili katasztrófa után napelemfarmot létesítenek a robbanás körüli több ezer négyzetkilométeren – értesült a Bloomberg. A veszélyes zónában olyan ipari tevékenységet nem lehet folytatni, amely a munkaerő állandó ott tartózkodásával jár, a napelemtelep éppen ezért megfelelő választásnak tűnik.

A csernobili körzetből az 1986-os robbanás után több mint 300 ezer embert kellett kilakoltatni, és a terület használhatatlanná vált. A vegyi- és gázrobbanás következtében részben megsemmisült a reaktor aktív övezete, tonnaszámra került radioaktív anyag a levegőbe, és a mintegy két hétig égő tűz miatt további veszélyes anyagok szabadultak fel.

A sérült blokk fölé tavaly helyeztek egy hosszú távú védelmet nyújtó acél szarkofágot, amelyet a francia Novarka konszern épített.

Az új védőburkolat a három évtizede felrobbant erőművi blokkon FOTÓ: Getty Images, Brendan Hoffman

Az új védőburkolat a három évtizede felrobbant erőművi blokkon FOTÓ: Getty Images, Brendan Hoffman

Heiko Maas német igazságügyi miniszter elismerte: a hatóságok hibájának is következménye, hogy a tunéziai merénylő, Anis Amri december 19-én terrorakciót hajthatott végre egy kamionnal a berlini karácsonyi vásárban. A tárcavezető azt közölte, hogy részletes jelentést is közzétesznek erről. A ZDF egyik műsorában ugyanakkor azt közölte, bár mindent még továbbra sem tudnak a 12 ember életét követelő merénylet hátteréről, azt senki sem állíthatja, hogy nem követtek el hibákat.