Lengyelország;Polgári Platform;szejm;

- Felhagyott ülősztrájkjával az ellenzéki Polgári Platform

Felhagyott csütörtök délelőtt a december 16-a óta folytatott parlamenti ülősztrájkjával a legnagyobb lengyel ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO), Grzegorz Schetyna pártelnök egyúttal Marek Kuchcinski házelnök lemondásának indítványozását helyezte kilátásba. 

Kuchcinski ezt követően megnyitotta a szejm csütörtöki ülését, majd "az alaposabb helyzetelemzés szükségességére" hivatkozva január 25-ig szünetet rendelt el. Sajtóértekezletén Schetyna törvénytelennek minősítette a szenátusban szerdán megszavazott, az ülősztrájkolók által eddig is kifogásolt idei költségvetést, és arra szólította Andrzej Duda államfőt, hogy ne hagyja jóvá. A többnapos eredménytelen kompromisszumkeresés után az ülősztrájk beszüntetését Schetyna azzal indokolta, hogy a PO-nak "sikerült elérnie a sajtó jelenlétét a parlamentben". A pártelnök ezzel az ellenzéki tiltakozást eredetileg kiváltó, azóta visszavont, a parlamenti tudósításokat korlátozó szabályokra utalt.

Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) elnöke jónak nevezte, hogy véget ért a szejm pódiumának blokádja. Azt mondta, hogy a történtekből következtetéseket kell levonni: vagy a parlamenti házszabályon kellene módosítani, vagy a pártok "becsületbeli megállapodást" kötnek, hogy visszatérnek a parlamentben a - szerinte - civilizált szabályokhoz. A PiS elnöke ésszerűtlennek minősítette a házelnök leváltását célzó kezdeményezést. Ezzel arra utalt, hogy az abszolút parlamenti többséggel rendelkező PiS hozzájárulása nélkül lehetetlen a bizalmatlansági indítvány megszavazása.

A hétfőig a PO-val együtt ülősztrájkot folytató ellenzéki Modern (Nowoczesna), valamint a tiltakozástól távolmaradt Lengyel Parasztpárt kilátásba helyezte: a költségvetési törvényre vonatkozóan panaszt nyújt be a lengyel alkotmánybírósághoz.

A költségvetési törvényről szóló végszavazást a házelnöki szék és a szejm pódiumának blokádja miatt december 16-án nem az ülésteremben, hanem az alsóház oszlopos termében bonyolították le. A PiS kizártnak tartotta a több szakértő, valamint a harmadik legnagyobb parlamenti tömörülés, az ellenzéki Kukiz´15 által is szabályosnak minősített szavazás megismétlését. Nyitott volt viszont más, kompromisszumos megoldásokra. Az eredménytelen kompromisszumkeresés után a költségvetést szerda délután a PiS-többségű szenátus is jóváhagyta. A törvényt csütörtökön továbbították az államfői hivatalba.

Súlyos gazdasági válság fenyeget Törökországban. Miközben Recep Tayyip Erdogan elnök az ország minden gondjáért a Nyugatot okolja, egyértelmű, hogy a harcias retorikával csak tovább ront a helyzeten. A nemzeti valuta, a líra mélypontot ért el - írtuk a Szabadesésbe kezdett a török líra c. cikkünkben.