Bernie Sanders;ellenzékiség;konstruktivitás;

- Sanders ajánlata

A Demokrata Párt konstruktív ellenzéki szerepet kíván játszani – mondta Bernie Sanders vermonti független szenátor, aki Hillary Clinton vetélytársa volt a 2016-os előválasztásokon. Sanders a CNN szervezésében tartott fórumon a műsorvezető és a hallgatóság kérdéseire válaszolt. 

A veterán szenátor hangsúlyozta, a megválasztott elnök ésszerű indítványait hajlandók támogatni, minden olyasmit, ami javítja az amerikaiak életét. Vannak azonban olyan kérdések, amelyekben nem hajlandók engedni. „Donald Trump szexista, rasszista, idegengyűlölő kampányt vívott, s ezekben a kérdésekben személy szerint nem vagyok hajlandó engedni” – mondta Sanders. Hozzátette, hogy Trump tagadta a klímaváltozást, amikor gyakorlatilag minden tudós komoly válsághelyzetről beszél, s ebben a kérdésben sem lehet engedni. Sanders nem tanácsolja a demokratáknak, hogy azt az utat járják, amelyet a kongresszusi republikánusok követtek, akik Barack Obama beiktatásától kezdve obstruálták minden kezdeményezését, s az volt a céljuk, hogy minél kevesebb eredményt érjen el.

A vermonti politikus jót nevetett azon a felvetésen, hogy a megválasztott elnök azért hibáztatja a médiát, mert szó szerint veszi minden kijelentését. A szenátor szerint nem alaptalan azt feltételezni, hogy ha egy jövendő elnök mond valamit, azt komolyan is gondolja.

Sanders vitába keveredett egy kisvállalkozóval, aki szerint Trump végre megértette, hogy a kisvállalkozásokat megöli a rengeteg szabályozás. Sanders elismerte, hogy Barack Obama adókat emelt, de a leggazdagabb egy százalék adóját. Szerinte a kisvállalkozásokat támogatni kell, s számos szabályozást nem a washingtoni kormányzat, hanem a szövetségi államok, a helyi kormányzatok hoznak meg.

Bernie Sanders elfogadja az amerikai hírszerzés értékelését arról, hogy Oroszország áll a hackertámadások mögött, s szerinte rendkívül szerencsétlen, hogy Trump megkérdőjelezi a hírszerzés értékelését, amely mögött hatalmas mennyiségű bizonyíték áll. Sanders vélekedése szerint egyértelmű, hogy Oroszország az amerikai demokrácia destabilizálását tűzte ki célul.

Több zsidó közösségi központot ki kellett üríteni hétfőn az Egyesült Államokban bombafenyegetések miatt. Az alkohol, dohány, lőfegyverek és robbanószerek ügyében illetékes ügynökség szóvivője, Amanda Hils az AP hírügynökséggel közölte, hogy tudatában vannak a fenyegetéseknek, s a hivatal kész segítséget nyújtani a helyi rendfenntartó szerveknek.