kórházak;kancellárok;ÁEEK;

FOTÓ: Molnár Ádám

- Tovább "igazgatják" a kórházakat

Elérhetetlenné váltak a kórházigazgatók, még az őket tömörítő szövetség sem nyilatkozik arról, hogy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) ma estig összesítést vár tőlük a gazdálkodási, számviteli területen foglalkoztatott munkatársaikról, esetleg arról a cégről, amely külsősként végzi a munkát, mert a kormány tervei szerint április 1-től ők és feladataik is az állami fenntartóhoz kerülnek.

Ónodi-Szűcs Zoltán ugyanakkor a Magyar Gyógyszerészi Kamara tegnapi eseményén határozottan cáfolta, hogy ezzel mégis megkezdődik az ősszel félresöpört kórházi kancellária rendszer megalapozása. Az egészségügyi államtitkár úgy érvelt, a területi alapú ellátásszervezés a választásig lekerült a napirendről, most csak az egységes számviteli rendszer egy évvel ezelőtt megkezdett kiépítése felé tesznek egy újabb lépést.

Lapinformációk szerint ugyanakkor a 109 állami kórház vezetői merényletnek tartják az érdemi egyeztetés nélkül bejelentett döntést. Az államtitkár természetesen nem érti, miért baj, hogy "leveszik a kórházak válláról a gazdálkodásban dolgozó munkatársak bérterheit", közben pedig megmarad a menedzsment valamennyi ezzel összefüggő döntési jogosítványa. Ónodi ígérete szerint a pontos létszám- és gazdálkodási adatok ismeretében a Kórházszövetséggel is egyeztetnek. A megrendelések és az elszámolás egységesítését az Állami Számvevőszék (ÁSZ) korábbi kritikái alapján határozta el a humántárca. Az intézményigazgatók ugyanis sokszor kényszerültek fedezet nélküli kötelezettségvállalásra, ha elfogyott a keret, de a beteg megmentéséhez és gyógyításához azonnal új eszközre volt szükség. Az elmarasztalás ellen érvelő vezetőket egyenesen bűnözőnek nevezte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tavaly tavasszal, ami óriási felháborodást váltott ki. Az intézmények gazdálkodásának erős állami kontrollja azonban azóta sem került le a napirendről.

A Népszava dolgozókat érintő kérdéseire az államtitkár emlékeztetett, hogy a kórházak 25 ezer műszaki dolgozója megkapja a minimálbér és a garantált bérminimum emelt összegét, a gazdálkodásban foglalkoztatottak fizetését pedig épp a mostani egységesítés után tudják azonos szintre hozni. Biztosra ígérte, hogy mindenki ott végzi majd a munkáját, ahol eddig és legalább annyi pénzért, amit eddig kapott.

Ünnepeltek
A szakmai tulajdonrész 50 százalék fölé emelésével mára visszajutottak a gyógyszerészek 66 évvel ezelőtti állapotához: szakmai és anyagi önállóságuk teljessé vált - közölte Hankó Zoltán. A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a patikaliberalizáció évekkel ezelőtt megkezdett, januárral befejezett felszámolását ünnepelte, okkal: a helyszínen Nyitrai Zsolt stratégiai társadalmi kapcsolatokért felelős miniszterelnöki megbízott hozzátette, még 2017-ben stratégiai megállapodást kötnek a kamarával. Ónodi-Szűcs Zoltán pedig bejelentette, hogy a patikáknak szeptember végéig kell csatlakozni az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (EESZT), de a rendszer kipróbálása már a tavasszal megkezdődik.

Miközben a rendőrség valóban nyomoz a megmásított Orbán-interjú ügyében, amely kapcsán a múlt héten több újságírótól is megvált a Pannon Lapok Társasága, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete jogi segítséget ajánlott az elbocsátottaknak, szerintük ugyanis az eset példája a primitív munkáltatói bosszúnak. Eközben a bíróság kimondta: a Mediaworks jogsértően zárta be a Népszabadságot, ám a lap újraindítására továbbra sincs lehetőség.