egészségügy;kórház;kancelláriák;

Népszava fotó/Molnár Ádám

- Pánikban a kórházigazgatók - Levél jött az egészségügyi központtól

Levelet kaptak a héten a kórházigazgatók a fenntartó Állami Egészségügyi és Ellátó Központból (ÁEEK), amelyben arról tájékoztatják őket, hogy április 1-jétől az intézmények pénzügyi-számviteli feladatait az ÁEEK veszi át, az érintett területen dolgozókkal együtt. Vagyis: elkezdődött a kórházi kancelláriák megalapozása - írja a Magyar Idők. 

Felkavarta az év eleji állóvizet az egészségügyi vezetés azzal, hogy a kórházigazgatókkal levélben közölték: pénzügyi-számviteli feladataik áprilistól átkerülnek az állami intézményeket fenntartó szervezethez. A kórházigazgatók - akik igen rövid határidőt kaptak arra, hogy megküldjék a fenntartónak az érintett dolgozók számáról és az általuk ellátott feladatokról a listát - soron kívüli gyűlést sürgetnek.

A rendelkezés nyomán az ország 109 kórházából, azon belül is a gazdasági területről kiemelik a pénzügyeseket, akiknek a jövőben a fenntartó lesz a munkáltatójuk, miközben fizikailag továbbra is az adott kórházban dolgoznak majd. A levél szerint az átcsoportosítás célja, hogy „a kórházak költségcsökkentéséhez egységesen járuljon hozzá az ÁEEK”. Az ígéret szerint "a kórházak gazdálkodási önállósága nem változik, nem cél a rendelkezésre álló források feletti döntések befolyásolása".

A 2015 őszén hivatalba lépett Ónodi-Szűcs Zoltán egyik fő vállalása a kórházigazgatók felett álló kancellária-rendszer kiépítése volt, a tervet azonban megtorpedózta az igazgatókat tömörítő Magyar Kórházszövetség. A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János is jelezte az ügyben aggályait, így végül a kormány úgy döntött: csak a választások, vagyis 2018 áprilisa után születik döntés a kórházi kancelláriákról. Ónodi-Szűcs Zoltán azonban még tavaly jelezte, hogy ennek ellenére megkezdi idén az új struktúra megalapozását, megerősítve a kórházakat fenntartó ÁEEK-et, hogy növelhessék az intézmények feletti kontrollt és megszüntessék a párhuzamosságokat - emlékeztet a Magyar Idők

lásd még: Tétova egészségügyi toporgás

Mint az alaptörténetről mi is megírtuk, a Mediaworks által felvásárolt vidéki lapok közé tartozó Fejér Megyei Hírlapban december 24-én megjelent interjúban Orbán olyan témákra is kitért, mint az egészségügy, ám a cikket megjelenés előtt valaki olyan szavakkal egészítette ki, amelyek nyilvánvalóan nem Orbánéi: a kozmetikázott interjúban a kormányfő olyanokat mondott, hogy nemcsak a pedagógusok bére, hanem "a kórházi hullák száma is emelkedik". "Magyarország azért stabil ország a forrongó nyugati világban, mert mi kikértük az emberek véleményét, bár nem érdekelt minket",. akár csak az, hogy a kormány azt szeretné, hogy "minél többen találjanak vissza a karácsony pogány értelméhez". Orbán emellett az átírt interjúban a lejárató kampányokról, mint olyan eszközről beszélt, amit a kormány is használ.