A rajongók kétségtelenül két eseményt vártak lélegzetvisszafojtva 2016-ban: a júniusban kezdődött labdarúgó Európa-bajnokságot és az augusztusi olimpiai játékokat. Noha előzetesen mindkét helyszínnel – Franciaországgal és Brazíliával – kapcsolatban is előre felmerült a gyanú, hogy valami bizonyosan balul sül el, szerencsére inkább az eredményekről, a sportélményről marad emlékezetes a két seregszemle, melyet a szereplők és a szervezők együtt tettek emlékezetessé. Persze voltak olyan pillanatok is, melyek közvetve a sportszakmával kapcsolatosak, inkább üde színfoltként emlékezhetünk rájuk...
Májusban, még a foci Eb előtt újra kivívta a kölni négyes döntőn való szereplés jogát az akkor még MVM Veszprém néven futó férfi kézilabdacsapat. A klub történetének első győzelméért (ami ismert körülmények között nem jött össze – a szerk.) rengeteg magyar drukker szorított a helyszínen, akik földön, vízen, levegőben közelítették meg a német várost. Egy veszprémi fiatalember viszont egészen különös módját választotta az utazásnak. Lőrincz Balázs Boldizsár számára a május végi Final Four már május 9-én elkezdődött, akkor ugyanis alanyunk kerékpárral indult el a bakonyi megyeszékhelyről. Kölni érkezésekor megannyi tévéstáb, újságíró várta, a sportos Lőrincz kedvét pedig egyedül az elbukott finálé szeghette.
A futball Eb-n a várakozások alatt teljesítő horvát labdarúgó-válogatott bár ígéretesen indult, a nyolcaddöntőben végül alulmaradt a későbbi győztes Portugáliával szemben. A maga részéről a horvátokat erősítő támadó, Ivan Perisic mindenesetre abszolút emlékezeteset alkotott, már ami a frizuráját illeti, hiszen a 27 éves játékos a portugál-mérkőzés előtt egyedi hajviselettel sokkolta a világot. Más kérdés, hogy a nemzeti érzelmektől túlfűtött viselet sem hozott szerencsét.
Egy ideig bizonyosan maradandót alkotott a magyar nemzeti tizenegy kapuját védő Király Gábor is, hiszen a rutinos kapuvédő azzal, hogy pályára lépett Franciaországban, minden idők legidősebb játékosa lett, aki Eb-n szerepelt. Az egyébként remek formában védő Király sokak kedvence volt a torna idején: a kanadai TSN műsorvezetői például odáig merészkedtek, hogy az izlandi-magyar csoportmérkőzést a Király pályafutását végigkísérő szürke mackóalsóban elemezték. A divathóbort ragadósnak bizonyult: Magyarországon a legforróbb nyári napokban mozgalom indult a szürke tréningnadrág meccsnapi viselésére, országszerte ezrek dolgoztak azt viselvén 2016 júniusában, amikor a magyar fővárosban az úti cél közlése mellett a buszok azt üzenték: Hajrá, magyarok! Hiába, Magyarország 44 év után szerepelt Eb-n…
A franciaországi hetek alatt a futballcsapatára találó Magyarország – s az egész világ – Hosszú Katinka riói teljesítményén ámult augusztusban. A 27 éves „Iron Lady” végül a teljes ötkarikás játékok egyik legsikeresebb sportolójaként zárt, hiszen három aranyérme mellett egy ezüstös medállal gazdagodott. A vitathatatlanul úszófenomén Katinka és fanatikus edző-férje, az amerikai Shane Tusup együtt értek fel a csúcsra: ennek ékes bizonyítéka volt Tusup önkívületi öröme a medenceparton, melynek képkockái bejárták a világot. Hiába, amikor egy álom valóra válik…
Kiribati egy alig százezer lakossal bíró köztársaság Hawaii és Ausztrália között, az Egyenlítő mentén, amelynek jövője az óvatos kutatók szerint is bizonytalan, a globális-felmelegedés hatására tapasztalható tengerszint-emelkedés ugyanis évtizedeken belül leradírozhatja az országot a térképről. A veszély ellenére az óceániai nemzet 2004, 2008 és 2012 után néhány sportolóval Rióban is képviseltette magát az ötkarikás játékokon. Súlyemelőjük David Katoatau, aki a 105 kg-os súlyemelők között hatodik helyen végzett pedig ezt az alkalmat ragadta meg arra, hogy felhívja a figyelmet végveszélyben lévő hazájának helyzetére: minden súlyemelése után mókás táncot lejtett, így a riói játékok sztárjai mellett neki – s általa Kiribatinak is – jutott némi internetes népszerűség. Ugyan, ehhez a problémához mérten mi volt az a kis elszíneződés, amelynek köszönhetően zöld volt az olimpiai medencék vize?