Románia;román miniszterelnök;Sorin Grindeanu;

Sorin Grindeanu Forrás: Facebook

- Megvan Románia új miniszterelnöke

Megbízta a kormányalakítással a román szociáldemokrata-liberális koalíció legújabb jelöltjét, Sorin Grindeanut Klaus Johannis államfő. Grindeanu a kormánykoalíció második jelöltje volt, miután Sevil Shhaideh kinevezését kedden elutasította az államfő. Az új miniszterelnök hamarosan bejelenti a kormánya miniszterjelöltjeit. 

Grindeanu a parlamenti mandátumok több mint 47 százalékával rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) második kormányfőjelöltje, miután az államfő kedden elutasította a muzulmán vallású Sevil Shhaideh volt regionális fejlesztési miniszter kormányfői jelölését. Miután az államfő aláírta a rendeletet Grindeanu miniszterelnöki jelöléséről, elhárult a veszélye annak, hogy Romániában elhúzódó politikai válság alakul ki.

Iohannis csütörtökön félórás megbeszélést folytatott a szociálliberális koalíció második kormányfőjelöltjével, a kormányalakítási megbízásról szóló pénteki döntést azonban nem sajtótájékoztatón személyesen jelentette be, az elnöki hivatal erről csak egy közleményt jelentetett meg honlapján. Ez is arra utal, hogy a jobboldali államfő politikai társbérleti viszonyra készül a szociálliberális koalíció leendő kormányával - ahogyan azt az elnöki hivatalból származó forrásaira hivatkozva az Agerpres hírügynökség előrevetítette.

A szabadelvű ALDE-val együtt a szociáldemokratáknak csaknem 54 százalékos többségük van. Grindeanu kormánya beiktatásához valószínűleg megkapja a 6,5 százalékos parlamenti súllyal rendelkező Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) támogatását. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azt mondta: erről a képviselőházi és szenátusi frakciói közösen döntenek majd, de a magyar szövetségnek nincs tudomása semmi "vállalhatatlanról" Grindeanu politikai múltjában.

Sorin Grindeanu 43 éves informatikusi oklevéllel rendelkező bánsági politikus, a PSD Temes megyei elnöke, volt önkormányzati képviselő, Temesvár alpolgármestere. 2012-ben szerzett parlamenti képviselői mandátumát megszakítva 2016 nyara óta a Temes megyei önkormányzat elnöke.

A PSD-ALDE koalíció vezetői szerdai sajtóértekezletükön mutatták be újabb miniszterelnök-jelöltjüket, ahol ismét szóba hozták: a tisztség valójában a választásokon győztes PSD elnökét, Liviu Dragneát illetné meg, aki azért nem kérhette magának a posztot, mert priusza van. Dragnea korábbi nyilatkozataiból egyértelművé vált, hogy pártvezetőként ellenőrzése alatt akarja tartani a kormányt, mondván, hogy a választók az általa megjelenített PSD-programnak szavaztak bizalmat, és az ő politikai felelőssége, hogy azt be is tartassa.

Arra a kérdésre, hogy Grindeanu, kormányfői megbízatása esetén "alárendeltje" lesz-e Dragneának, maga a jelölt "igennel" válaszolt, hozzátéve magyarázatként, hogy "Dragnea a PSD elnöke". Grindeanunak tíz napon belül kell a parlament elé járulnia, hogy bizalmat kérjen a kabinet névsora és a kormányprogram számára.

Szerdán iktatják be az új kormányt
„Maximális türelemről és bölcsességről adtunk bizonyítékot, pedig keményebben is felléphettünk volna” – jelentette ki a Transindex.ro beszámolója szerint Liviu Dragnea, a szociáldemokrata PSD elnöke Grindeanu kinevezését követően. Dragnea szerint erős nyomás volt rajtuk, miután Johannis elutasította Shhaideh kinevezését. Ha pénteken nem nevezte volna ki az elnök Grindeanut, akkor jövő hétre mindenképpen összehívták volna a parlamentet, hogy elindítsák a felfüggesztési procedúrát – tette hozzá.
Dragnea szerint a késlekedés miatt egy sor intézkedés nem léphet életbe január elsejétől, csak február 1-től: a minimálbér, a színészek bérének, a helyi közigazgatásban dolgozók bérének emelése, a 2000 lejnél kisebb nyugdíjak jövedelemadójának eltörlése, az egyetemisták ösztöndíjának növelése Bizonyos gyógyszerek 35 százalékos árcsökkentése.
Dragnea ismertette a következő napok ütemtervét: kedden mindkét házban bizottsági ülések, majd plenáris ülések lesznek, délután egyeztetnek a miniszterekről, a kormányprogramot és a kormány struktúráját 17 óráig nyújtja be a kinevezett kormányfő. Ezután egyeztetnek az RMDSZ-szel és a kisebbségekkel, ha ezt igénylik. Szerdán 15 óráig meghallgatják a miniszterjelölteket, utána pedig parlamenti vita és a kormány megszavazása is történik. Azt javasolják, hogy szerdán 19 órakor a kormány tegye le az esküt.
Források szerint legalább négy új minisztérium lesz az új kormányban. Az 1989-es forradalom után első ízben külön minisztériumot hoznak létre a határon túl élő román állampolgárok számára - közölték pénteken az Agerpres hírügynökséggel PSD-s források.