A milliárdos múlt héten nyomást gyakorolt az Obama-kormányzatra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában vétózzák meg az izraeli telepbővítést bíráló határozatot. Washington azonban végül tartózkodott. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, aki sosem volt jó viszonyban Obama elnökkel, azzal vádolta az amerikai diplomáciát, hogy ők kezdeményezték a szavazást, s szervezték meg a háttérben a határozat támogatását.
Kerry hangsúlyozta: a kétállami megoldás az egyetlen módja az igazságos és tartós izraeli-palesztin béke megteremtésének. Visszautasította az izraeli kormány bírálatát, amely szerint példátlan lett volna a BT-beli tartózkodás. Mint rámutatott, éppen a kétpárti megoldás lehetőségének megőrzése érdekében tartózkodott Washington a szavazásnál. „Egyetlen amerikai kormányzat sem tett többet Izrael biztonságáért, mint az Obama-adminisztráció” – szögezte le Kerry. A katonai, hírszerzési együttműködés kiterjedtebb, mint valaha. Az amerikai katonai segélyek több mint fele Izraelbe megy. Az amerikai diplomácia vezetője figyelmeztetett, hogy a jelenlegi izraeli kormány politikája kockára teszi a jövendő békemegállapodást.
Donald Trump Kerry beszéde előtt Twitter-üzenetben élesen bírálta Obama Izrael-politikáját. „Nem hagyhatjuk, hogy Washington ilyen tiszteletlenül, lekezelően bánjon Izraellel, ezt meg fogjuk változtatni” – ígérte a milliárdos. Trump visszautalt az Iránnal kötött nukleáris megállapodásra is, amelyet „szörnyűségesnek” minősített. „Tarts ki Izrael, január 20. gyorsan közeleg” – írta Trump.
Jeruzsálemben a Kerry-beszéd elé időzítve tartottak volna egy városi tanácsi szavazást a kelet-jeruzsálemi telepbővítésekről, 500 új lakás építéséről, a voksolást azonban – úgy tudni, Netanjahu kérésére – tegnap lemondták. A város tervezési bizottságának szóvivője közölte, az izraeli kormány nem akarta tovább élezni a feszültséget az Obama-kormányzattal.