internet;Facebook;Törökország;börtönbüntetés;kommentelés;

- Facebookoztak, börtönbe kerültek

Csak az elmúlt fél évben 1656 embert tartóztattak le Törökországban, amiért az internetes közösségi média felületein a vád szerint terrorista szervezeteket támogattak vagy az ország vezetőit sértő tartalmakat tettek közzé - írta a fullank.hu.

A török belügyminisztérium közlése szerint jelenleg a kommentelés miatt bebörtönzöttek mellett több mint tízezer ember ellen folyik vizsgálat kormányellenes sértések vagy „terroristák támogatásának" gyanújával.

A minisztérium szerint az elmúlt fél évben 3710, a rendőrség által azonosított személlyel szemben indítottak jogi eljárást ilyen bűncselekmények miatt. Közülük - a letartóztatásba helyezetteken kívül - 1203 embert próbára bocsátottak, 767-et szabadon engedtek, további 84-en viszont még őrizetben vannak. A „hatékonyság" növelése érdekében a török hatóságok az internethez való hozzáférést is megnehezítették, például blokkolták a virtuális magánhálózatokat és a Tor nevű hálózatot is. Utóbbin keresztül a felhasználók számos, korábban letiltott weboldalhoz férhettek hozzá.

Emlékezetes: a török kormány a júliusi puccskísérlet óta üldözi a „másként gondolkodókat", több százezer embert függesztettek már fel vagy rúgtak ki munkahelyéről állítólagos kapcsolataik miatt, amelyek törvényen kívüli szervezetekhez fűzik őket. Bezárattak legalább 170 sajtóorgánumot, több mint 150 újságírót pedig fogva tartanak.

 Nem adna teát, lecsukhatják
Börtönbe kerülhet egy török büfés, amiért néhány napja kijelentette: ő még egy teát sem szolgálna fel Recep Tayyip Erdogan török államfőnek. A kantinos Cumhuriyet török ellenzéki lap szerkesztőségének étkezdéjét vezeti - ez az a lap, amelynek tíz újságíróját vették őrizetbe a múlt hónapban a gülenista terrorszervezet állítólagos támogatása miatt. A büfést a szerkesztőséget védő rendőr jelentette fel. Ha bűnösnek találják, akár négy év börtönbüntetést is kaphat.

Megvédte az olasz kormány azt a döntését, amellyel megmentette a csődtől a kontinens legrégebbi pénzintézetét, a Monte dei Paschi Sienát. Carlo Calenda gazdasági miniszter a La Stampában azzal érvelt, hogy hazája egyetlen banknak adott mentőövet, miközben az Európai Unió egy teljes bankrendszerért lépett közbe.