A nemzetgazdasági miniszter szerint a következő lépés az szja további csökkentése lehet, akár már 2018-ban is. Azonban - párt- és kormánydöntés hiányában - óvatosan fogalmazott a tárcavezető, amikor hangsúlyozta, hogy ez a személyes véleménye, majd hozzáfűzte, "hogy miután a társasági adót 9 százalékra vittük le, a járulékokban pedig elérjük a közép-európai átlagot, így a jövedelemadónál lenne érdemes csökkenteni". Az egyszámjegyű egykulcsos rendszer a cél - tette hozzá a miniszter.
Majd - a Fidesz-kormányzattól nem idegen módon - ismét a munkaadók nyakába varrta a többletterheket, amikor olyan számításba bocsátkozott, amelynek végeredménye az lett, hogy az akció akkor lehet nullszaldós, ha a járulékok mérsékléséből felszabaduló összeget minden cég béremelésre használja fel, és a gazdaság is gyorsabban növekszik. "Ebben reménykedünk, ezt várjuk, és ezt tartalmazza a prognózisunk is, hiszen 4,1 százalékra tesszük a jövő évi növekedést" - hangsúlyozta a minisztert.
Szólt arról is, hogy a bérnövekedésnek együtt kell járnia a versenyképesség növelésével, és a közterhek csökkentésével, valamint a bürokratikus terhek mérséklésével és az oktatási rendszer javításával. A már eddig is szép számú kormányzati tanácsadó mellé létre szeretnék hozni a Versenyképességi Tanácsot a gazdaság szereplői, kutatóintézetek és szakértők bevonásával, amelynek javaslatok kidolgozás volna a fő feladata. Varga Mihály már a jövő évben konkrét indítványokra számít, olyanokra, amelyeket a kormány meg tud fontolni. Ez a szándék annyiban számít újdonságnak, hogy a gazdasági élet és a tudomány szereplőinek véleménye mindeddig hidegen hagyta Orbán Viktor kormányát. Gazdaságfejlesztés alatt mindeddig a klientúra anyagi helyzetének gyarapítását értették. Varga Mihály szerint bár a tárca legpesszimistább várakozása szerint az idei államháztartási hiány elérheti a 2,1-2,3 százalékot is, szemben az eredetileg tervezett 2 százalékkal, azt sem zárja ki, hogy tartható lesz az eredeti hiánycél.
A számok kifényesítésének az a 2010 óta bevált módja, amit most a tárcavezető, mint erényt említett, hogy az önkormányzati alrendszert, és az állami vállalatok teljesítményét "összefésülésik".
A foglalkoztatáspolitikát is felügyelő miniszter sajátosan érvelt, amikor kifejtette: "Az nem úgy működik, hogy valaki tíz év munkanélküliség után belép egy céghez és azonnal dolgozni kezd... Ez lassú folyamat, ám az, hogy az érintettek 15 százaléka visszakerül a munkaerőpiacra nem jelent rossz arányt."
Az MSZP továbbra is a bérek rendezését és a minimálbér adómentességét sürgeti. Gúr Nándor, a párt alelnöke pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, kormányzásuk idején a legalacsonyabb jövedelmi sávba tartozók harmadával kerestek többet mint ma, a mostani kormány pedig hat év alatt azt érte el, hogy a minimálbér vásárlóértéken megüti a 2010-es szintet. Ha hat éve emeltek volna, az fékezte volna az elvándorlást is - tette hozzá.