A feltételezett merénylő pénteken hajnali három órakor, egy rendőri ellenőrzés során tűnt fel a rendőröknek, Sesto San Giovanni városrészben – közölte Marco Minitti belügyminiszter sajtóértekezletén. A rendőri ellenőrzés során papírjai átadására szólították fel, ő azonban azonnal fegyveréhez nyúlt, s a rendőrökre célzott, miközben Allahot méltatta. Az egyik fiatal rendőr viszonozta a tüzet, s agyonlőtték a férfit. Jelenleg azt vizsgálják, hogy ugyanazzal a fegyverrel lőtt-e a tettes, mint amellyel meggyilkolta azt a lengyel fuvarozót, aki a gyilkos kamiont eredetileg vezette.
A milánói terrorelhárítás vezetője, Alberto Nobili azt közölte, a férfi vonattal érkezett Olaszországba: Franciaországból, Chambéryból utazott Torinóba. Itt átszállt a milánói járatra. A lombardiai városba pénteken hajnali egy órakor érkezett meg. Két órával később lett rá figyelmes a két rendőr.
Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter hazája bűnüldöző szerveit méltatta. Hozzátette azonban, hogy továbbra is fokozott figyelemmel ügyelnek a rendre. Kifejtette, tovább kell erősíteni a nemzetközi együttműködést a terrorellenes harcban. Angela Merkel kancellár köszönetet mondott az olasz hatóságoknak. Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter pedig kijelentette, Amri halála után sem csökken a terrorveszély Németországban, a fokozott biztonsági intézkedések továbbra is érvényben maradnak. Előzőleg a német média azt közölte, hogy Amri már hónapok óta a német biztonsági erők látókörében volt. Terrorizmussal is gyanúsították, ám az ügyészség közlése szerint semmilyen konkrét bizonyítékot nem találtak vele szemben, ezért a további ellenőrzéseket szeptemberben le is állították.
Az Iszlám Állam (IS) hírügynökségének tartott Amaq honlapja egy felvételt jelentetett meg, amelyen állítólag Amri látható. A háromperces videón a férfi hűségesküt tett Abu Bakra al-Bagdadi, az IS vezetője mellett.
A Bild csütörtökön közölte az első videofelvételt, amely a merénylet időpontjában készült: egy gépkocsiba rejtett kamera rögzítette az eseményeket. Látható, amint a kamion nagy sebességgel halad végig a karácsonyi vásárban, s sokan menekülnek a helyszínről.
Anis Amri 2011-ben hagyta el szülőhazáját, Tunéziát. Olaszországba került, ahol különösen erőszakos fellépéséről ismerték, diáktársait is terrorizálta. Gyújtogatás miatt négy évre börtönbe került, bátyja szerint itt radikalizálódott. 2015 nyarán került Németországba. Menedékkérelmét elutasították ugyan a német hatóságok, de azért nem tudták visszatoloncolni szülőhazájába, mert Tunézia nem ismerte el, hogy az ország állampolgára lenne. Közlések szerint Marokkó már hónapokkal a terrorakció előtt felhívta a német bűnüldöző szervek figyelmét Amrira.
A Spiegel közlése szerint nem kapnak kártérítést az áldozatok hozzátartozói. A hatályos német törvény szerint ugyanis nem illet meg pénzt a hozzátartozókat abban az esetben, ha azt kamionnal hajtják végre.
A berlini terrorcselekmény mind a 12 áldozatát azonosították. Hat férfi és hat nő vesztette életét. Négy külföldi is meghalt, a kamion lengyel sofőrje, valamint a már ismert olasz és izraeli állampolgár mellett egy cseh áldozata is volt a terrorakciónak. Ezt a prágai külügyminisztérium is megerősítette. A nő Berlinben élt és dolgozott. A prágai tárca azt is megjegyezte, összességében ő a harmadik cseh áldozat, aki terrorakció során vesztette életét.