Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottsága leszavazta a környezetkímélő, hatékony és gazdaságos lakossági fűtés elősegítésének egyes feladatairól szóló országgyűlési határozati javaslatot – adta közzé a Greenfo szakportál. Az indítványt a bizottság elnöke, Sallai R. Benedek nyújtotta be az egészséges környezethez fűződő alkotmányos alapjog érvényesítése érdekében.
A javaslat szerint az országgyűlés arra kérte volna fel a kormányt, hogy 2017. június 30-ig fogadjon el intézkedési tervet a háztartási fűtés okozta légszennyezettség csökkentésére, amelynek keretében – egyebek mellett – támogassa a szilárd tüzelőanyagok minőségére vonatkozó szabályozás megalkotását, indítson energiahatékonysági programokat. Az indokolás kitér arra is, hogy napjainkra egyértelművé vált, hogy a részecskeszennyezés első számú felelőse a lakossági fűtés. Az ülésen a Levegő Munkacsoport képviselője is felszólalt, és kérte, hogy a képviselők támogassák a tárgysorozatba vételt - hiába.
Mindeközben a helyzet tragikus. Amint arról a Magyar Narancs riportja beszámolt, az észak-magyarországi régió, Borsod, Heves, Szabolcs (és ide sorolható még Jász-Nagykun-Szolnok megye is) kályhái mindent elnyelnek: ruhát, PET-palackot, vizes fát, lakkozott parkettát, fűrészport, zöld növényt vagy akár döglött nyulat. Bármit, amiből egy kevés kalória kinyerhető.
A nagyon szegények – és itt nem csupán a romákról beszélünk – egészen speciális technikákat fejlesztettek ki. Ezek egyike a ruhával kitömött PET-palack. „Levágjuk a palack alját, a rongyot felhasogatjuk, majd kis gombócokba gyűrve beletuszkoljuk a palackba. Az így kapott, nagyjából 1,5-2 kilós hengeres testből egy átlagos sparhelt tűztere kettőt-hármat is elnyel. A gombóccá gyúrt textília között mindig marad annyi levegő, amennyi az égéshez szükséges” – mutatták be a lapnak.
A kéménysepréssel foglalkozó cégek szerint a helyzet drámai. A modern berendezéseket - olyan cserépkályhát, ami nem a szoba oxigénjét használja elsősorban - csak a gazdagabbak tudnak beszerezni. Ugyanez érvényes a kiváló hőleadású, kevés kormot és hamut termelő préselt fa, pellet befogadására alkalmas kazánokra is. Ezek ára a félmillió forintot is meghaladhatja, és a tüzelőanyag beszerzése sem egyszerű és olcsó.
Az észak-magyarországi tapasztalatok szerint a lakosság 30 százaléka éget veszélyes kommunális hulladékot; még a városokban is dívik ez, főképp a családi házas övezetekben.