Pert nyert első fokon a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-vel és az állammal szemben a Politikatörténeti Intézetet (PTI). A Fővárosi Törvényszék keddi ítélete értelmében a PTI jogszerűen használja saját irodáit, így nem költöztethetik ki a Kossuth téri épületből. Földes György, az intézet főigazgatója szerint elhárult az akadály az elől, hogy a székház mostanáig vitatott használatáról végre megegyezés szülessen a PTI, illetve a kormány között. Használati jogunk ellenértékéért cserébe készek vagyunk másik épületet, illetve értékkülönbözetet elfogadni, vagy megelégszünk a használati jog, mint vagyonértéki jog kifizetésével és akkor magunk gondoskodunk saját elhelyezésünkről – fogalmazott Földes. Véleménye szerint a történtek világosan mutatják, hogy politikai nyomásra cselekszik az államigazgatás, ahelyett, hogy keresné a békés megoldást. Ezt a pert is politikai nyomásra indították.
A Fővárosi Törvényszék határozatát megfellebbezheti a vagyonkezelő, de a PTI főigazgatója reméli, belátják, hogy ez csak időhúzás, hiszen megalapozottnak tűnő bírói ítélet született, amely egyértelművé tette, hogy ezt az ügyet úgy nem lehet megoldani, ahogyan a kormány szeretné. A PTI kész a békés megoldásra.
Megírtuk, miután eldőlt, melyik terv alapján épülhet fel a Ligetben a Néprajzi Múzeum, az állam számára sürgőssé vált, hogy a Politikatörténeti Intézet Közhasznú Nonprofit Kft.-t évtizedek óta használt székházából kitegye. A múzeum ugyanis a Városligetbe költözik, az épületet pedig a kormány a Kúriának ígérte. A levéltárként is funkcionáló PTI-nek 4000 négyzetméterre van használati joga a székházban. Az állami tulajdonban lévő műemléképületre az MSZP még 1989-ben jegyeztette be ezt a jogot a Párttörténeti Intézet számára, amely a PTI jogelődje. A Politikatörténeti Intézet tulajdonosa jelenleg az MSZP által alapított Politikatörténeti Alapítvány.
Miután a kormány el akarta pusztítani ezt a baloldali szellemi műhelyt, az állam képviseletében eljáró vagyonkezelő februárban elindította az épület használati jogáról szóló pert. Keresetlevelében az MNV azt kérte, a törvényszék törölje el a PTI ingatlanra bejegyzett használati jogát és az intézetet kötelezze arra, hogy 30 napon belül kiköltözzön.
A főigazgató korábban lapunknak abszurdnak nevezte a történetet. Érdekesnek tartotta, hogy az ügyet lezáró december 6-i tárgyaláson a Magyar Idők munkatársa is részt vett és tudósított arról, mert az eljárást csak az ellenzéki sajtó követte. A kormányközeli lap hosszan ismertette az államot képviselő MNV érvelését, ami Földes szerint arról szól: az elmúlt 26 évben mindenki hibázott, aki hivatalosan elfogadta, hogy az intézet átalakul, az épületre a használati jogukat bejegyezték, sőt azt is tudomásul vették, hogy az MSZP az MSZMP utóda, amit az egypárti alaptörvény megerősít. A Magyar Idők a PTI-t az "egykori kommunista Párttörténeti Intézet" jogutódjának titulálta, de a cikkből azért kiderült, hogy az intézet használati jogát korábban a Kincstári Vagyoni Igazgatóság is megerősítette.
Remélhetően a székház ügye megoldódik, a 2012-ben államosított levéltári iratok kiadása miatt indított perben viszont csak január 3-án hirdet ítéletet a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A kétharmados kormánytöbbség négy éve rekvirálta a PTI-ben, az 1944-89 közötti időszakból őrzött iratanyagot. Az akkor módosított levéltári törvény értelmében az intézetnek a birtokában lévő említett iratokat át kellett volna adnia a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának. Ám, mert Földes nem nyugodott bele, hogy a magyar állam - példa nélküli módon - kártalanítás nélkül sajátította ki az anyagot, az intézet keresetet adott be annak érdekében, hogy térítsék meg az iratok őrzésével tárolásával kapcsolatos költségeit. A bíróság által kirendelt szakértő a dokumentumok őrzésének költségeit több, mint 28 millió forintra becsülte - ezt mind a Magyar Állam, mind a PTI képviselői elfogadták. Az viszont még nem dőlt el, hogy az intézet megkapja-e ezt az összeget a kormánytól.