Manfred Weber évértékelő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: az EU nem szorítkozhat a pénzügyi segítségére, a "csekkfüzet" megnyitása mellett a tehermegosztás és a humanitárius segítségnyújtás jegyében be kell fogadnia egy 20 ezer fős kontingenst a leginkább segítségre szoruló aleppóiak közül. A szíriai polgárháborúval kapcsolatban aláhúzta: az EU-nak Oroszországgal szemben szakítania kell a "megbékélési politikával", mert Vlagyimir "Putyin elnök sajnos csak az erő nyelvét érti".
Az eddiginél jóval komolyabban kell venni a közös kül-, biztonság- és védelempolitikát - hangoztatta az EP néppárti frakcióvezetője, jó irányba tett lépésnek nevezve az előző heti uniós csúcs döntéseit, köztük az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását.
Manfred Weber a jobb- és baloldali populizmust nevezte az EU előtt álló legnagyobb kihívásnak. Mint mondta, a populisták ugyan az EU-t állítják be "ellenségnek", de erősödésük nem az EU-nak, hanem elsősorban a tagállamok belső gondjainak tulajdonítható. A populizmus kihívására pedig az a válasz, hogy a mérsékelt pártok nyíltan, tabuk nélkül beszélnek a gondokról, de nem veszik át a populizmus nyelvezetét.
A CSU-s politikus a többi között hozzátette: tisztelet illeti meg a lengyel civil társadalmat, amiért tagjai az utcára vonulnak az 1989-es fordulat értékeinek védelméért. Lengyelországban veszélybe kerültek az európai értékrend alapértékei és a jogállam - jelentette ki Manfred Weber, aláhúzva, hogy Varsó csak akkor számíthat az EU szolidaritására az orosz kérdésben, ha visszatér a közös értékekhez.
A német belpolitikai viszonyokra kitérve leszögezte, hogy a 20 ezer fős aleppói kontingens befogadása nem ellentétes a CSU azon követelésével, hogy korlátozzák a Németországban befogadható menekültek számát. A felső határ kijelölése "nem bezárkózást jelent" - mondta Manfred Weber.
Kiemelte: arra számít, hogy az Angela Merkel kancellár vezette testvérpárttal, a Kereszténydemokrata Unióval (CDU) folytatott kapcsolatban továbbra sem lesz egyetértés a befogadható menekültek felső határának ügyében, de a nézeteltérés nem lehet akadálya az együttműködés folytatásának. Két önálló pártról van szó, amelyek soha nem értettek egyet mindenben, az viszont vitán felül áll, hogy mindkét párt azt akarja, hogy Angela Merkel maradjon a kancellár a 2017-es szövetségi parlamenti (Bundestag-) választások után is - mondta.