Lengyelország;tüntetés;barikád;

Jaroslaw Kaczynski a szejm ülésén novemberben -  Fotó: Adam Guz / Getty Images

- Népharag - Barikád a varsói parlamentnél - És folytatják

Tüntetők állták el a lengyel parlament minden kijáratát több órán át péntek éjjel, Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője csak rendőrségi fellépés eredményeként tudta elhagyni az épületet- adta hírül az Inforádió.

A tüntetők szerint a PiS a parlamenti tudósítások új szabályainak felállításával korlátozni készül a sajtószabadságot és a törvényeket megsértve fogadta el a jövő évi költségvetést, amikor ellenzéki képviselők az ülésen tiltakoztak az új szabályozás ellen. Előzőleg a kijáratokat védő több száz rendőrt több száz tüntető vette körbe, azt skandálva, hogy addig nem teszik szabaddá az utat, amíg a PiS vezetője, Jaroslaw Kaczynski ki nem jön az épületből és nem beszél velük. A rendőrök először megragadták és megpróbálták eltávolítani a kapuktól a tüntetőket, amikor azonban újabbak érkeztek, felhagytak ezzel. Valamivel később hangosbeszélőn felszólították a tiltakozókat, hogy hagyják el a helyszínt, ellenkező esetben erővel távolítják el őket. További rendőri egységek is érkeztek az épülethez - olvasható az Inforadió honlapján.

"Lengyelországban orbáni mintára csonkolják a demokráciát"

Szolidaritásukat fejezték ki szombaton a magyarországi ellenzéki pártok a lengyel ellenzéki pártokkal a péntek éjjel Varsóban történtek után.

Szakács László MSZP-s országgyűlési képviselő, a párt parlamenti frakciójának helyettes vezetője azt mondta, ide vezet a populista és demagóg politika, amely ésszerűtlenül és ész nélkül szűkíti a kivívott szabadságjogokat.

A DK közleménye szerint a lengyel demokrácia aktuális állapotának újabb szégyene, hogy a PiS vezette kormány akkor vetette be a demokratikus erők ellenzéke ellen a rohamrendőrséget, amikor szinte napra pontosan 35 évvel korábban, 1981 decemberében az akkori kommunista kormány kihirdette a rendkívüli állapotot és ezreket vetett börtönbe.

Az Együtt közleményében elítélte a lengyel kormány Orbán Viktoréhoz hasonló illiberális médiapolitikáját, amivel most támadást intézett a sajtószabadság ellen. A párt szerint több európai országban látható a populista, jobboldali radikális erők előretörése, így ez mára egész Európa problémájává vált. Ezek a fejlemények is indokolják, hogy az Európa értékeit megvédeni akaró erők mielőbb nemzetközi összefogást kezdeményezzenek.

A liberálisok közleményükben úgy fogalmaztak: döbbenetes, hogy a lengyel populista kormánypárt még ebben az ügyben is a Fidesz autokratikus forgatókönyvét követi. Hozzátették: örvendetesnek és példamutatónak tartják, hogy a demokratikus érzelmű lengyel állampolgárok ezrei a Szejm előtt tiltakoznak. A párt egyben elítélte a rendőrség durva fellépését a tiltakozókkal szemben.

Lengyelországban orbáni mintára csonkolják a demokráciát, de az ellenzék bátor kiállása minden elismerést megérdemel - ezt már a Párbeszéd írta a kiadott közleményében. A sajtó szabadsága a hatalom elszámoltathatóságának első számú eszköze; nem véletlen, hogy a kiépülő önkényuralmak mindenhol a média korlátozásával, elnémításával próbálkoznak. 

A Gépnarancs.hu azt írja: Lengyel ellenzéki képviselők pénteken este bojkott alá vették a lengyel parlament üléstermét, megbénítva annak munkáját. Elfoglalták a szónoki emelvényt és az ülést vezető elnöki emelvényt, miközben kórusban demokráciát, sajtószabadságot és a kizárt képviselő visszaengedését követelték, miután az ülést vezető elnök kizárt egy ellenzéki képviselőt a tanácskozásról, mert az a sajtószabadságot követelő papírlapot tett maga elé beszéde közben. A parlament nem tudta folytatni a munkáját, az ülésteremben csak az ellenzéki képviselők maradtak, a kormánypártiak egy másik terembe vonultak és ott tanácskoztak az ellenzék nélkül a jövő évi költségvetésről. Az épület előtt spontán tüntetés kezdődött.

Az ügy előzménye, hogy a lengyel parlament kormánypárti többséggel megszavazta a szejm új házszabályát, amely – magyar mintára – jelentősen korlátozta a sajtó tevékenységét az épületben. Csak szűk, kijelölt helyen lehet a képviselőket kérdezni és videó felvételeket csak kijelölt stáb készíthet az épületben.

Ismerős?

Módosították a temetőkről és a temetkezésről szóló törvény végrehajtásáról szóló kormányrendeletet, mely szerint az eltemettető kérelmére megfelelő körülmények és engedély birtokában 15 napon túli koporsós temetés is lehetővé válik.