fehér felsőbbrendűséget hirdető, rasszista férfi nem tagadta, az volt a célja, hogy faji háborút robbantson ki, s visszatérjen a szegregáció az Egyesült Államokban. Roof tette megdöbbentette az amerikaiakat. A brutális gyilkosság nyomán a dél-karolinai törvényhozás épületéről ötven év után leszedték, s múzeumban helyezték el a konfederációs zászlót, mivel kiderült, a rabszolgatartás pártján álló déliek zászlajával parádézott a gyilkos számos fotón és videofelvételen.
Dylan Roof a per zárószakaszában magát védte, a bíró szerint tele volt gyűlölettel, nem mutatott semmiféle megbánást. Az FBI előtt tett, videóra vett vallomásából kiderült, azt hitte, öt emberrel végzett, s meglepődött, amikor megtudta, hogy kilenc embert ölt meg. A gyilkosságokat tudatosan egy történelmi fekete imahelyen, az Emanuel afrikai metodista episzkopális templomban követte el, készült a mészárlásra, többször felderítette a terepet, a bibliaórára érkezett hívőket gyilkolta meg, összesen 77 lövést adott le. A fiatalember szülei elváltak, hét év alatt kilenc iskolát járt meg, gondjai voltak a tanulással, drogozott, többször összeütközésbe került a rendőrséggel. A gyilkosság előtti hónapokban fehér felsőbbrendűséget propagáló honlapokat olvasott, de a környezete nem sejtette, hogy erőszakcselekményre készül.
Az esküdtszék mind a 33 vádpontban bűnösnek találta a tömeggyilkosság elkövetőjét. Nikki Haley, Dél-Karolina kormányzója az ítélethirdetés után reményét fejezte ki, hogy a megölt emberek hozzátartozói megnyugvást lelnek. Lindsay Graham, dél-karolinai szenátor állásfoglalásában hangsúlyozta, hogy ez az első lépés, hogy az áldozatok hozzátartozóinak igazságot szolgáltassanak, s a bűnös kiérdemelte az ítéletet.
A bíróság legközelebb január 6-án ül össze, akkor döntenek arról, hogy halálos ítéletet vagy életfogytiglani börtönt szabnak ki a charlestoni mészárosra.