Amint arról lapunk hétfői számában a napi.hu értesülésére hivatkozva beszámoltunk, a Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által hétfőn benyújtott adócsomag részeként a kormány módosítaná a kormánytagok jogállásáról szóló törvényt, mely szerint állami vezetők lehetnek sportszervezeti vezetők is. A tegnap elfogadott javaslat ugyan nyíltan nem utalt a Gyárfás Tamás november végi lemondása után elnök nélkül maradó Magyar Úszószövetségre (MÚSZ), az általános vélekedés szerint egyértelmű, hogy ez a Gyárfás megüresedett helyére pályázó miniszterek, államtitkárok előtt nyitja meg az utat.
„Felháborítónak tartom a felvetést, hogy akár a miniszterelnök, a miniszterek vagy az államtitkárok vezethessenek sportszövetségeket” – fogalmazott lapunknak Varga László. Az MSZP frakcióvezető-helyettese leszögezte: pártja természetesen nem támogatta Varga Mihály javaslatát.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a törvénymódosításokat bejelentő sajtótájékoztatón azt mondta, „eddig is volt erre példa, de sok volt a jogvita, ezért rendezni kellett a kérdést.”
Hogy jelenleg még a sportba be nem folyt vezető kormányzati személyiségnek készítik elő a terepet, ez több ellenzéki pártnak is feltűnt Varga csomagjának benyújtása kapcsán - írta az MTI. Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője sajtótájékoztatón bírálta a kormány tervét. Úgy látja, a Fidesz „rátelepedett” az úszószövetségben lévő szakmai vitára, és személyre szabott jogalkotással „pártkatonát” kíván beültetni Gyárfás megüresedő székébe.
Az LMP-s Ikotity István szintén elfogadhatatlannak tartja „befolyásos politikusok” sportbeli feltűnését, ami eddig sem volt garancia arra, hogy szakmai érvek, ne pedig politikai lobbierő mentén szülessenek a szakmai döntések a szövetségekben.
Gyárfás lehetséges utódjául egyébként már az úszószövetség élén 23 évet eltöltő sportvezető leköszönésének napját megelőzően is fideszes politikusok nevét lehetett hallani, hiszen hírlett, hogy a novemberben kibontakozó „úszóháború” tisztázása, egyúttal a kormánypárt számára kiemelten fontos jövő évi, budapesti vizes-világbajnokságot megelőzően a MÚSZ vezetői helyzetének mielőbbi megnyugtató rendezése már Orbán Viktor miniszterelnök asztalán is „sürgősen megoldandó feladatként” szerepelt.
Akkor esélyes jelöltként Seszták Miklós fejlesztési miniszter neve merült fel, mellette pedig Szabó Tünde sportért felelős államtitkáré, ugyanakkor a lapunk által korábban közölt cikkben leírtak rávilágítottak: kettejük szerepvállalására más kötelezettségeik miatt csekély az esély. Legutóbb az Origo írt arról, hogy akár Bienert Gusztáv turizmusért felelős kormánybiztos is lehet az úszószövetség következő elnöke.
A kormánypárti politikusok térnyerése nem újdonság a sport világában. A társasági adókedvezményből (ismertebb nevén: TAO) részesülő öt sportág közül pillanatnyilag egyedüliként a vízilabda-szövetség élén nem kormánypárti honatya foglalja el az elnöki széket, míg az államilag kiemelt sportágak vezetőit végignézve is jócskán találni olyan sportvezetőt, aki bár versenyzői múlttal is rendelkezik az adott sportágban, ma már viszont elsősorban a FIDESZ embereként ismert. Ilyen példaként említhető a rezsibiztosként is emlegetett Németh Szilárd, aki egykoron a Cselepi BC versenyzőjeként aktív birkózó volt, januárban viszont az olimpiai bajnok Hegedűs Csabát váltotta a Magyar Birkózó Szövetség élén.
A politika által bekebelezett sportág iskolapéldája napjainkban a labdarúgás, ahol a szövetség elnöke az OTP-s bankvezér, Csányi Sándor, de egyes élvonalbeli klubok elöljárója is fideszes politikus: így Deutsch Tamás az MTK Budapest vagy éppen Kubatov Gábor, aki a Ferencvárosi Torna Club első embere.