Országgyűlés;gyermekvédelmi törvény;

- Szigorítottak a gyermekvédelmi törvényeken

A gyermekhalálhoz vezető esetek megelőzése érdekében szigorított az Országgyűlés fideszes javaslatra a gyermekvédelmi törvényeken, amelyek egy kormányzati kezdeményezés nyomán is változtak.

A fideszes képviselők által kezdeményezett változtatás - amelyet 142 igen, 34 nem és 3 tartózkodó szavazattal fogadott el a Ház - a többi közt kimondja, hogy a gyámhatósági eljárásokban az együtt nevelkedő testvérek ügyeit együtt kell kezelni.

A gyámhatóság a jövőben ügyészi jóváhagyás nélkül is elővezetheti a szülőket, ha a gyermek veszélyeztetettsége miatt azonnali intézkedést tart szükségesnek. A szerv akár hatósági kényszer alkalmazásával is információkat szerezhet egy gyermekről, ha a szülők elzárkóznak a kapcsolattól a háziorvossal vagy a védőnővel. Ezen segítők ellátását a jövőben tilos visszautasítani.

Az ellátórendszerben dolgozókat is szigorú jelzési kötelezettség terheli.

Az előterjesztők javaslatukat korábban azzal indokolták: a nagy felháborodást kiváltó, gyermekhalálhoz vezető eseteknél az elkövetők maguk a szülők voltak, akiknek tette sem a tudatlansággal, sem a rossz anyagi helyzettel nem hozható összefüggésbe. Ezen ügyeket több hatóság is áttekintette, a változtatások a vizsgálataik eredményeit és javaslataikat is magukban foglalják.

Az emberi erőforrások miniszterének kezdeményezésére is változtatott a Ház a szociális és gyermekvédelmi törvényeken egyebek között annak érdekében, hogy egyre kevesebb fogyatékkal élő rászoruló lakjon intézményekben és egyre többüknek biztosíthassanak külső lakhatást.

A 122 igen, 31 nem szavazattal, 28 tartózkodás mellett elfogadott változtatás értelmében tovább finomítják a házi segítségnyújtás rendszerét és átalakítják a támogatott lakhatás szabályait is.
Differenciálttá válik a hajléktalanok átmeneti szállása, már külső férőhelyen is lehet azt biztosítani.

A házi segítségnyújtás esetében is lehetővé válik az önköltségi alapú szolgáltatásnyújtás. Az idősek otthonába kerüléssel is megszűnik az óraalapú ellátás, ennek alapja a megállapított gondozási, ellátási fokozat lesz, emellett lehetővé teszik, hogy a gondozási szükséglettel nem rendelkezőknek is nyújthassanak piaci alapon, állami támogatás nélkül szolgáltatást.

Ismét változik a szülőtartás szabályozása, erősödik a nagykorú gyermek felelőssége. Ha az ellátottnak sem jövedelme, sem vagyona nem fedezi a térítési díjat és senki nem vállalta annak megfizetését, akkor az intézményvezető kezdeményezheti az egyeztetést a felnőtt korú gyermekkel az intézményi és személyi térítési díj közötti különbözet megtérítéséről. Ha ez sikertelen, akkor a bíróság kötelezheti a térítésre a hozzátartozót akkor, ha ez nem veszélyezteti a nagykorú gyermek vagy családja megélhetését.

Átalakul a szociális foglalkoztatás, jövőre bevezetik a fejlesztő foglalkoztatást, amelyben nagyobb hangsúlyt kap a készségfejlesztés.

2018. január 1-jétől a családok átmeneti otthoni szolgáltatása külső helyen is megoldható, a gyermekvédelmi jelzőrendszerben pedig folytatják a többszintű rendszer kialakítását a megyei és országos szint feladatainak meghatározásával. Emellett biztosítják a szervezetileg önálló gyermekvédelmi szakszolgálati feladatellátás lehetőségét is.

Legalább negyven kritikus állapotú, gyakran rákkeltő és mérgező anyagokkal szennyezett terület van Magyarországon, ezek felszámolására és az újabb szennyezések megakadályozására azonban nincsenek átfogó, rendszerszintű intézkedések - hangzott el a Greenpeace Magyarország keddi demonstrációján, ahol látványos akcióval mutatták be a hazai "időzített vegyi bombákról" szóló kiadványukat. A zöldszervezet azonnali cselekvést sürget, ám a tapasztalatok azt mutatják, kármentesítésre alig van kormányzati szándék.