offshore;Varga Mihály;offshore cégek;

- Újabb adócsomag offshore cégeknek

Idén immáron a negyedik adócsomagot nyújtotta be tegnap Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A javaslat átmeneti időre adó-, járulék- és illetékmentessé tenné a cégek adásvételét, amit nem is indokoltak.

A kormány javaslata megszünteti az úgynevezett stabilitási megtakarítási számlát (smsz), amely a korábban külföldre menekített, le nem adózott, így illegális jövedelmek tisztára mosására szolgált. A kormány nem jószántából készítette el a javaslatát, hanem az uniós kötelezettségek miatt, mert ha nem teszik, akkor Brüsszel súlyos büntetést helyezett kilátásba. Ugyanakkor a javaslat bevezetné a kedvezményes "utólagos adófizetés intézményét".

Közismert, hogy jelenleg 15 százalék a személyi jövedelemadó (szja) kulcsa, ezzel szemben kedvezményes, 10 százalékos adóval letudható a 2016. június 31-ig megszerzett egyéb, kamatból, értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem, az osztalék-, és az árfolyamnyereségből származó jövedelem, és a vállalkozások adózatlan jövedelmének tisztára mosása. Ezeket a jövedelmeket 10 százalékos kedvezményes szja-n és önellenőrzési pótlékon kívül más elvonás nem terhelné.

Még az smsz megszüntetésénél is nagyobb horderejű a cégek adómentes adásvételére szolgáló átmeneti amnesztia. A javaslatból kiderül - a napi.hu értékelése szerint -, hogy akár a strómanok is adómentesen cserélgethetik egymás között külföldi cégeiket 2017. január 1. és június 30. között. A részleteket rendeletben állapítja meg a kormány. A feltételek között szerepel többek között, hogy a részesedés ingyenes megszerzését a szerző félnek be kell jelentenie az állami adóhatóságnak, és a részesedés vételárának kifizetését Európai Gazdasági Tanács-tagállamban lévő bank útján kell teljesíteni.

A parlament hétfőn elfogadta a bérmegállapodást megalapozó, a versenyképesség növelését célzó (harmadik) adócsökkentési csomagot, amely alapján egységesen 9 százalék lesz jövőre a társasági adó mértéke, és csökkennek a munkáltatói járulékok is.

Ma dönt az Országgyűlés a gyermekvédelmi törvény módosításáról, amely több szakember, civil és szakmai szervezet szerint családok indokolatlan szétszakításához vezethet. Az SOS Gyermekfalvak kutatásai viszont épp arra világítottak rá: a magyar gyerekek egyik legnagyobb félelme, hogy család nélkül maradnak, a szülők pedig attól tartanak leginkább, hogy elveszítik gyermekeiket.