Lengyelország;Orbán Viktor;lengyel-magyar barátság;

- Orbán Viktor vérszerződésről és kvótáról beszélt Krakkóban

Magyarok és a lengyelek vére 1956-ban összekeveredett, azóta a lengyeleket a magyarok nemcsak barátnak tekintik, hanem olyan testvérnek, akikkel vérszerződést kötöttek. A krakkói óvárosban, ahol az 1956-ban az Egyetemisták Forradalmi Bizottsága által szervezett tiltakozásokat és a magyaroknak nyújtott segítségüket megörökítő emléktáblát lepleztek le, Orbán Viktor emlékeztetett, 1956-ban a lengyelek vért küldtek a magyaroknak. A vér pedig a magyar történelemben komoly dolog, ha az ember a vérét adja, mindenét odaadja barátjáért. Ezt jelezte a hét törzsfőnök 1100 éve, amikor elfoglalta a mai Magyarország területét.

Az emléktáblánál a miniszterelnök bejelentette, várják Magyarországra a lengyel fiatalokat, ösztöndíjakat alapítanak a lengyel kormánnyal, kulturális alapítványokat hoznak létre, hogy továbbvihessék a fiatalok a lengyel-magyar barátságot. Orbán szerint új, felívelő történelmi időszak kezdődik Közép-Európában, és a fiataloknak kell megtalálniuk a választ arra a kérdésre, miként kell újjáépíteni a magyar-lengyel barátságot ebben az új korszakban. Fontos, hogy a "lengyel-magyar romantikus barátság" az életünk része maradjon.

Közép-Európa a reneszánszát éli, folyamatosan és dinamikusan fejlődik, erősödik. Erről a Jagelló Egyetemen rendezett Közép-Európa - egy térség sorsa a történelem sodrában című, Waclaw Felczak lengyel történészprofesszor születésének századik évfordulója alkalmából rendezett emlékülésen beszélt a magyar miniszterelnök. A magyarok és a lengyelek megértették, hogy a kezükbe kell venniük a sorsukat, és a történelemtől esélyt kaptak, hogy egymással összefogva Európa és a világ legsikeresebb térségévé tegyék Közép-Európát. Ezen dolgozik a V4, ennél "kisebb célt nem érdemes kitűznünk" - vélekedett. Közép-Európát gazdaságilag és politikailag Európa legstabilabb térségének nevezte. Felczak a lengyel-magyar kapcsolatok kutatója, a második világháború idején az ellenállás futára volt, akit ellenzékisége miatt az '50-es években börtönbe zártak. 1991-ben a Fidesz tiszteletbeli tagja lett.

A hivatalos programok előtt csütörtökön Krakkóban Orbán lengyel kollégájával, Beata Szydloval vacsorázott. Ennek kapcsán a Washington Post emlékeztetett, a magyar és a lengyel kormányfő ellenzi Brüsszel kvótatervét és az Unió tagországainak nagyobb önállóságot akarnak. A lap szerint a jövő csütörtöki EU-csúcs előtt a két miniszterelnök egyeztette álláspontját a vacsorán.

December 19-én este 6 órakor a Kossuth téren tart megmozdulást a Tanítanék Mozgalom.