Hollywood aranykorának egyik utolsó csillaga 1916. december 9-én, a New York állambeli Amsterdamban született Iszur Danyielovics Gyemszkij néven, egy Oroszországból bevándorolt hétgyermekes zsidó család egyetlen fiaként. Első filmes szerepét harmincévesen játszotta, de az 1950-es és '60-as években már a kor legmeghatározóbb férfi színésze volt a film világvárosában. 1950-ben a Champion, 1953-ban A szörnyeteg és a szépség, 1957-ben A nap szerelmese című filmben nyújtott alakításáért jelölték Oscar-díjra, de azt egyetlen alkalommal sem kapta meg. Viszont 1996-ban, a filmes pályán eltöltött ötven évéért tiszteletbeli Oscar-díjat vehetett át, amely egyfajta Oscar-életműdíj. Egyik leghíresebb főszerepét az 1960-as Spartacusban játszotta. Douglas producerként is részt vett a mozi elkészítésében, többek között az ő érdeme, hogy forgatókönyvíróként tudta foglalkoztatni Dalton Trumbót, aki kommunizmus gyanújával feketelistásnak számított Hollywoodban.
Kirk Douglas 2012-ben. FOTÓ: Frederick M. Brown/Getty Images
A művész majdnem tíz éve nem forgat, utolsó filmszerepét 92 évesen vállalta. Ennek ellenére évről-évre rendszeresen jelenik meg a nyilvánosság előtt, néhány éve még díjat adott át az Oscar-gálán fia, Michael Douglas szintén világhírű amerikai színész társaságában. Habár a színészettől visszavonult, a közelmúltban a Closer Weekly című amerikai közéleti lapnak esszét írt, amelyben többek között feleségét, a kilencvenhét éves Anne Buydens méltatta, akivel hatvanhárom éve él házasságban. A művész rendszeres résztvevője jótékonysági események, feleségével több közhasznú, jótékonysági alapítványt támogatnak. Hálaadáskor még néhány éve pulykát osztott a nélkülözőknek Los Angeles utcáin, három éve pedig még járókocsi nélkül, bottal közlekedett. Rendszeres internethasználó, blogját viszonylag aktívan vezeti a világhálón.
Kirk Douglast 100. születésnapja alkalmából egy kétszáz legközelebbi barátot összefogó ünnepségen köszöntik. Ezt fia, Michael és az ő felesége, Catherine Zeta-Jones Oscar-díjas brit színésznő szervezi.