A legfrissebb adatok szerint az Oroszországi Föderációban 1 870 339 HIV-fertőzöttet tartanak számon, ami jóval több, mint az ország lakosságának egy százaléka. Ezt a megdöbbentő adatot egy magyarra nehezen fordítható nevű szerv, Az AIDS Megelőzésével és az Ellene Való Harccal Foglalkozó Szövetségi Tudományos-módszertani Központ vezetője, Vagyim Pokrovszkij akadémikus hozta nyilvánosságra előbb hivatalos fórumon, majd megerősítette egy sajtóértekezleten. A tudós kijelentette, hogy ez ma Oroszországban a halált okozó legveszedelmesebb betegség, és annak a véleményének adott hangot, hogy az emberi immunhiányt előidéző vírus terjedésének lelassítása érdekében valamennyi orosz állampolgárt be kellene rendelni szűrővizsgálatra.
Az Egészségügyi Világszervezet közlése szerint 1991. július 1-én az AIDS-megbetegedések terén a Szovjetunió az utolsó helyet foglalta el Európában. Ma, negyedszázaddal később, két legnépesebb utódállama, Oroszország és Ukrajna vezeti ezt a szomorú statisztikát.
A történet 1982. augusztus 14-én kezdődött. Ezen a napon vettek fel a Moszkvai Fertőző Betegségek Klinikai Kórházába egy Vlagyimir K. nevű beteget, aki nem sokkal azelőtt tért vissza Tanzániából, ahol katonai tolmácsként működött és ahol homoszexuális kapcsolata volt egy helyi férfival. Az orvosok nem tudtak mit kezdeni a szokatlan kórtüneteket felmutató beteggel. Kezelték ezzel is, azzal is, végül elbocsátották a kórházból, ahová 1985-ben került vissza, végül 1991 nyarán meghalt. Az orosz orvosok azonban, akik jókora késéssel, csak a ’80-as évek második felében szereztek hivatalosan tudomást az AIDS létezéséről, csupán ekkor ismerték fel páciensük betegségének mibenlétét. A közben eltelt években K. egy moszkvai katonai egységben szolgált, ahol számos társával létesített nemi kapcsolatot. Leszerelésük után ezek a katonák Szovjetunió-szerte további tizennégy meleg férfit fertőztek meg HIV-vírussal.
Az első, nem regisztrált szovjet HIV-beteg azonban nem ez a férfi volt, hanem – mint utóbbi kitűnt – egy Olga G. nevű alkoholista nő, aki 1979-től kezdve Leningrádban számos külföldi férfival, köztük több afrikaival került intim kapcsolatba. Ő csak 1985-ben fordult orvoshoz és 1988-ban azonosították a betegségét.
A HIV-vírus robbanásszerű terjedéséért azonban eleinte nem a homoszexuálisok és nem is a prostituáltak voltak a felelősök, hanem közvetlenül a kórházi dolgozók bűnös felelőtlensége, illetve az egyszer használatos injekciós fecskendők hiánya. A későbbi vizsgálatok megállapították, hogy például a kalmükiai főváros, Eliszta gyermekkórházában egy nap alatt harminc gyermeknek adtak injekciót ugyanazzal a fecskendővel, anélkül, hogy a tűt sterilizálták volna. Hasonló módon jártak el vérátömlesztések, légzőkészülékek alkalmazása esetén is. A HIV-góc azután átterjedt Rosztovra és Volgográdra is.
Jelenleg Szverdlovszk és Szamara megye számít a legfertőzöttebbnek. Jelenleg már azonban a narkósok teszik ki a HIV-betegek többségét. Oroszországban ma minden ötödik kábítószer-fogyasztó szervezetében ott van a vírus. Ez a jelenség a 90-es években, az állam egészségügyi és rendőri tevékenységének fellazulásával, a drogkereskedelem gyors kibontakozásával kezdődött. A kábítószeresek többnyire nem szájon át veszik be a szert, hanem injekciós tűvel „lövik be” magukat. Ugyancsak a Szovjetunió felbomlása utáni évtizedekben nőtt meg ugrásszerűen az idegenforgalom és vele párhuzamosan a prostitúció.
A segélykiáltásként ható sajtóértekezleten Pokrovszkij akadémikus szóvá tette, hogy Oroszországban nem rendelkeznek a HIV terjedésének megelőzését célzó programmal, annál is inkább, minthogy nincs jogi eszköz a kábítószer-fogyasztók és a prostituáltak nyilvántartására. Ennél fogva nincs mód arra sem, hogy a narkósokat megtanítsák a steril eszközök alkalmazására, (egyáltalán, hogy egyszer használatos injekciós tűkkel lássák el őket). Számos külföldi országban – mutatott rá a tudós – külön programokat szerveznek a prostituáltaknak, megtanítják őket az óvszer használatára. Minderre égető szükség lenne Oroszországban is.
A HIV-fertőzöttek száma – különösen a gazdaságilag legfejlettebb vidékeken és nagyvárosokban – ijesztően magas, és gyorsuló arányban nő. Oroszországban csupán az idei év első kilenc hónapjában 76 ezer új HIV-fertőzöttet regisztráltak.