Levelezés;mesekönyv;hangoskönyv;Kuku és barátai;NEO Magyar Segítőkutya Egyesület;audionarrált változat;látássérült gyerekek;

FOTÓ: NEO/HALMAI GYÖNGYI

- Hangoskönyv látássérülteknek

A NEO Magyar Segítőkutya Egyesület nevéhez köthető az a mesekönyv, amelynek célja a gyerekek fogyatékosságok iránti érzékenyítése. A Kuku és barátai – Ismerjük meg közösen a segítőkutyák világát! című könyv látássérültek számára elérhető változatát november végén mutatták be a Vakok Iskolájában.

A NEO Magyar Segítőkutya Egyesület a Kuku és barátai 2015-ös, első kiadása után újabb küldetésbe kezdett, és közösségi gyűjtést kezdeményezett azért, hogy az érzékenyítő mesekönyv audionarrált változata a vakok és gyengénlátók számára is elérhetővé válhasson térítésmentesen. Az akcióval a segítőkutyákat képző egyesület egyedülálló lépést tett.

Az októberben indult közösségi gyűjtést siker koronázta, ennek köszönhetően az egyesület november végén a Vakok Iskolájában bemutatta a mesekönyv audionarrált változatát. „A hangoskönyv bemutatására olyan helyszínt kerestünk, ahol látássérült gyerekek tanulnak. Azért esett a választásunk erre az intézményre, mert a mesekönyv egyik szereplője, Enikő is ide járt gyerekkorában” – árulta el Loványi Eszter, a könyv szerzője és a NEO önkéntes munkatársa. Az 1825-ben létrejött Vakok Iskolája volt az első olyan intézmény hazánkban, amely a látássérültek oktatását tűzte ki missziójául. A bemutatót követően a segítőkutyákról és gazdáikról szóló hangoskönyvet az iskola könyvtárában kölcsönözhető formában is elérhetővé tették.

A bemutató amiatt is különleges alkalom volt, hogy a helyszínen a Kuku és barátai több szereplője megjelent. A hangoskönyv debütálását a szereplők mellett az iskola látássérült tanulói és az intézmény pedagógusai kísérték végig: a résztvevők megismerhették a szereplők személyes történetét, és együtt játszhattak a kutya-gazda párosokkal. Az egyesület széles fogyatékossági skálát lefedő tevékenységének köszönhetően a látássérülésen túl más fogyatékossági csoportokat is megismertek a jelenlévők.

Az egyesület tagjai nem csupán a hangoskönyv kiadását álmodták meg, hanem azt is, hogy az térítésmentesen legyen elérhető a vakok és gyengénlátók számára. A közösségi gyűjtés eredményességének köszönhetően előzetes egyeztetés alapján minden látássérült személynek ingyenesen juttatják el az audionarrált mesekönyvet.

További információk itt elérhetőek.

A Magyar Vöröskereszt véradókamionja évente csaknem kétszáz állomásra látogat el, ahol több ezer ember élhet az önkéntes véradás lehetőségével. A speciális kialakítású járműben a Telenor jóvoltából mostantól ingyenes lesz az internetelérés a véradók számára.