Műsormagazin;deviza;kamat;forint árfolyam;

- Nyakunkon az amerikai kamatemelés

Bár kedd estére az euró árfolyama csupán 314 forint alá esett, az kétségtelen tény, hogy a nemzeti fizetőeszköz gyengülő pályára állt. Várható, hogy akár 317-318 forintig is felszaladhat az euró árfolyama - mondta Búró Szilárd. Az Equilor elemzője ezzel arra utalt, hogy a fejlődő piacok devizái közül a lengyel zloty és a török líra még ennél is nagyobb mértékben veszített az értékéből.

Ugyanakkor a Privatbankár a forint és a zloty esetében nem talált érdemi magyarázatot a gyengélkedésre, hacsak nem azt, hogy év közben többen a két deviza erősödésére játszottak, és most látva a kudarcot, év vége előtt lezárják a pozíciókat.

Az általános árfolyamgyengülés azt sejteti, hogy a piac biztosra veszi a jövő heti, amerikai kamatemelést, amelynek mértéke talán 0,25 százalékpontos lehet, de már nagy a valószínűsége annak, hogy 2017-ben még további 2-3 kamatemelés lehet - mondta Buró Szilárd. Ennek következtében a fejlődő országok devizái fokozatosan elvesztik a kamatelőnyüket. Ez vonatkozik Magyarországra is. Közismert - mondta a szakértő, hogy az MNB-nek nincs árfolyamcélja, azonban nem szokásos módon, a további alapkamatvágást elkerülve, mégis a forint gyengítésére törekszik, az exportáraknak és a gazdasági növekedésnek kedvezve. Azonban azt sem szabad elfelejteni - utalt rá az elemző -, hogy még mindig tetemes a magyar az állam devizaadóssága, így év végéig az MNB mégis arra fog törekedni, hogy ne szaladjon el az euró árfolyama. Összességében most drámai mértékű forintgyengülés nem valószínűsíthető - mondta az elemző.

Csalódást okozott a szakembereknek az ipari termelés októberi értéke, amely 2,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ismét bebizonyosodott, hogy a sokak által iránymutatónak tartott beszerzésimenedzser-index csődöt mondott, ugyanis javuló teljesítményt jelzett előre szeptemberben és októberben is, amit azonban az élet ezúttal is felülírt.