Tudomány;Műsormagazin;kezelés;cukorbegség;kacsacsőrű emlős;
2016-12-07 06:19:00 CET

Jótékony kacsacsőrű
Áttörést hozhat a cukorbetegség kezelésében az Ausztráliában őshonos kacsacsőrű emlős - írta az Origo. Az állat hátsó lábain méregmirigyhez csatlakozó sarkantyúkat visel, ausztrál kutatók szerint az abban található méreg olyan hormont tartalmaz, amely segíthet a kettes típusú diabétesz kezelésében.

FOTÓ: THINKSTOCK
A GLP-1 (glukagonszerű peptid-1) hormon megtalálható az emberekben és más állatokban is, ahol serkenti az inzulinkibocsátást és csökkenti a vércukorszintet. Normális esetben azonban nagyon gyorsan lebomlik.
Nem ez a helyzet azonban a tojásrakó emlősöknél (kacsacsőrű emlős, hangyászsün), amelyekben a hormon olyan formája található, amely jóval lassabban bomlik le.
Az emberi alkalmazásra azonban még sokat kell várni, jelenleg a hormon egerek vércukorszintjére gyakorolt hatását vizsgáló kísérletek előkészülete zajlik.
Tudomása szerint Gémesi Györgyöt látnák szívesen közös miniszterelnök-jelöltként a baloldali pártok - állította lapunknak az LMP-s Ungár Péter. Szocialista körből viszont úgy értesültünk, a gödöllői polgármester majdani pártjával szívesen együttműködnének, ám nem potenciális kormányfő-jelöltként tekintenek rá. Nem kérték fel, de nem is foglalkozik ilyesmivel, most civil mozgalmat szervez - reagált a hírre a Népszavának Gémesi.
