Steffen Seibert kormányszóvivő tájékoztatóján aláhúzta, hogy Angela Merkel támogatta Matteo Renzi reformtörekvéseit, jó együttműködésüket pedig a bizalom jellemezte. A berlini vezetés "nagy tisztelettel tudomásul veszi" az olasz választók demokratikus döntését, és a két ország barátságára és partneri kapcsolatára építve a következő kormánynak is szoros együttműködést kínál.
A külügyminisztérium szóvivője, Sawsan Chebli a tárcavezető, Frank-Walter Steinmeier athéni nyilatkozatát idézve hozzátette: a Renzi-kormány alkotmánymódosítási javaslatának bukása és a miniszterelnök lemondása ugyan kormányválságot jelent, de "nem a Nyugat hanyatlását".
Matteo Renzi "helyes és szükséges" lépéseket tett országa megújításáért, de a szavazók ezt nem díjazták - mondta Frank-Walter Steinmeier, az Angela Merkel vezette jobboldali CDU-val kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) politikusa.
Az SPD elnöke, Sigmar Gabriel alkancellár hétfőn a Twitteren azt írta, hogy az alkotmánymódosítás elutasítása az előző napi népszavazáson "keserves Matteo Renzinek és Olaszországnak", de tovább kell menni a modernizáció útján, mert a reformok leállításából, a "tétlenségből csak a populisták profitálnak".
Hasonlóan vélekedett a CDU egyik tekintélyes vezetője, Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter is, aki az euróövezeti pénzügyminiszterek brüsszeli tanácskozása előtt tett nyilatkozatában német sajtójelentések szerint kiemelte, hogy a pénzügyi piacok nyugodtan fogadták a népszavazás eredményét, és nincs szó újabb euróövezeti válságról.
Az alkotmánymódosítás elutasítását érdemes higgadtan tudomásul venni, és nem szabad a falra festeni egy újabb euróválság ördögét - hangoztatta a miniszter, hozzátéve: Olaszországnak gazdasági és politikai értelemben is "nagy következetességgel tovább kell mennie azon az úton, amelyen Renzi az utóbbi három évben elindult".