Oroszország;Moszkva;turistabarát;téli úti cél;

- A nagy távolságok városa

Moszkvát a széles sugárutak, a hatalmas arany kupolák, a kellemes teázók és a pörgős bulik jellemzik. Ha a város vesztett is már helyezéséből a világ legdrágább városainak listáján, azért még így sem olcsó.

Téli úti célnak az orosz főváros igazán megfelel, ha az ember már december elején kedveli a mínuszokat. Moszkva igazán izgalmas, lenyűgöző, turistabarát úti cél, s talán télen a legszebb, amikor a hóborította város festői látványt nyújt. Itt azután rácsodálkozhatunk mindarra, amit az elmúlt évszázadok során a metropolisz megőrzött és arra is, amit az utóbbi évtizedek tettek hozzá. Mert aki a szürke, kopott, birodalmi főváros képét őrzi az emlékeiben, azt elég sok meglepetés fogja érni.

Bár mostanában a városvezetés több régi épületet is helyreállíttatott, az elmúlt évtizedben Moszkva történelmi negyedeinek egyharmadát lerombolták, hogy helyükön luxuslakások és szállodák épülhessenek, ugyanakkor szédületes iramban nőnek ki a földből a legmodernebb üvegpaloták, felhőkarcolók is, mint például a Moszkvai Nemzetközi Üzletközpont, vagy a Hét nővérnek elnevezett felhőkarcolók. Arra is számíthatunk, hogy decemberben a kínai turisták megszállják a moszkvai üzleteket is, ahol ilyenkor a hazai áraknál jóval olcsóbban tudnak hozzájutni a luxus termékekhez.

Luxushotel Sztálin felhőkarcolójából

Természetesen az ismert városmag, a Kreml és a Vörös tér, vagy a kolomenszkojei Mennybemenetel-templom ma az Unesco Világörökségi védelmét élvezik. Ennek megfelelően a turistáktól szinte lépni sem lehet. A Kreml Moszkva történelmi központjának fallal körülvett fellegvára, az ország kulturális és hatalmi központja. Megnézhetjük a világ legnagyobb harangját, a Cár-harangot, ami 200 tonna. Ez nem újdonság, hiszen Oroszországban minden hatalmas. A legendás GUM nagyáruház ma már inkább bevásárló központ. Északon a Történeti Múzeum vörös épülete található, amely már 1892-ben villanyvilágítást kapott. A szovjet időkben újabb átalakítás következett, itt építették fel a vörös gránitlapokkal burkolt Lenin-mauzóleumot (1930), s ezzel a tér az új rend jelképe lett. A szovjet időkben lerombolták a Kazány-katedrálist de azóta ismét felépítették.

Lenin is a helyén van, ahogyan megszokhattuk, bár a sor kissé mintha rövidebb lenne, mint a hatvanas években. A sztálini stílusban épített Hét Nővér toronyházak nagy része 1947 és 53 között épült, bár van köztük olyan, amelyiket sosem fejeztek be teljesen. Építészeti stílusuk az orosz barokk, a gótika és az amerikai felhőkarcolók hőskorának jegyeit ötvözi. A Hét nővér a következő: az Ukrajna szálló (ma ötcsillagos luxus Radisson Royal Hotel Moscow), a Külügyminisztérium épülete, a Hilton Moscow Leningradskaya, a Kotyelnyicseszkaya-rakparti lakóház, a Kudrinszkaja téri épület, a Vörös Kapuk-épület, s mind közül a leghíresebb és legmagasabb, a Moszkvai Állami Egyetem, a Lomonoszov központi épülete.

Az árszínvonal az egekbe tör

Moszkva hatalmas méretei és óriási távolságai miatt célszerű a tömegközlekedést igénybe venni, ennek legfontosabb (és turisztikai szempontból legérdekesebb) eleme a metró. A moszkvai metró világhírű, s egyben egyike annak a kevés figyelemre méltó szocialista realista alkotásnak, amelyek a szocializmus idején készültek. Akár még szépnek is nevezhető. Kialakításakor az is fontos szempont volt, hogy egy esetleges háború esetén megfelelő óvóhelyként is funkcionálhasson. Arra azért ne nagyon építsünk túrát, hogy sétálunk egy-egy metrómegállót, hiszen az állomások akár négy kilométerre is lehetnek egymástól.

Ha olcsó szálláshelyet választunk, akkor természetesen, nem kerülhetjük el a hatalmas lakótelepek és ipari létesítmények szomszédságát, de sok pénzt lehet így megspórolni, hiszen egy jó minőségű három csillagos hotel, metró közelében, fél órás távolságra a Vörös tértől kb. 90 euró/éj két főnek, reggelivel, ami azért elég húzós.

Nincs mit csodálkozni a moszkvai árszínvonalon, hiszen – bár az tömegek életszínvonala nem túl magas -, 2009-ben az itt élő milliárdosok számát tekintve, a világ harmadik leggazdagabb fővárosa volt. Viszont, ahogyan azt a balatoni ingatlan felvásárlásokból láthatjuk, ennek a rétegnek semmi sem drága. Gombamódra szaporodnak a város fényűző helyszínei, legyen szó dizájnerbutikokról, méregdrága éttermekről és szórakozó helyekről, vagy öt csillagos luxus szállodákról. Ha pedig pénz, akkor buli, amiben az oroszok mindig is verhetetlenek voltak. Az etikett pedig a luxushoz igazodik.

Vodkát csak tisztán

Ha például egy menő moszkvai klubba készülünk, szerintük nem árt, ha mi is felvesszük a moszkvai stílust, mert a nők magas sarkúban és rövid szoknyában, a férfiak pedig elegáns feketében nagyobb eséllyel jutnak be a felkapott szórakozóhelyekre. Eszünkbe se jusson vodka-narancsot kérni, mert ettől minden magára valamit is adó orosz ki fog térni a hitéből. Ha kiürült a vodkás üveg, ne tegyük fel az asztalra, mert az oroszok szerint ez elviszi a szerencsénket; az üres üvegnek a padlón a helye.

Az orosz konyha pedig tükrözi az orosz társadalom jelenlegi állapotát. Megtaláljuk itt a céklából, káposztából és egyéb zöldségekből készült leveseket (borscs, scsi, szoljanka), az orosz palacsintát (blini), a fekete kenyeret, a különféle töltelékkel készített pirogokat, a házilag pácolt füstölt halakat, de a méregdrága kaviárt, szibériai tokhalat, beluga lencsét és az orosz pezsgőt is. Az étkezést legolcsóbban a helyi ételeket kínáló önkiszolgáló éttermekben lehet megoldani, kb. 2500-3000 forintért. Kinek-kinek a pénztárcája szerint.

Ha pedig kellő mennyiségben magunkhoz vettük a enni és innivalót belevethetjük magunkat a reggelig tartó bulik forgatagába. Útlevél mindenképpen legyen nálunk, hiszen a moszkvai rendőr is kiszúrja, ha valaki a pohár – illetve üveg – fenekére nézett.

Vízum is kell
Minthogy az ország nem tagja az Európai Uniónak, indulás előtt meg kell futnunk a szokásos köröket. A beutazáshoz ugyanis vízum szükséges, ehhez pedig meghívólevél és egy voucher is kell, ami igazolja, hogy van foglalt szállásunk.
Ha turistaként készülünk Oroszországba, akkor a szállodai helyfoglalás visszaigazolása mellett - a meghívólevél helyett - az oroszországi idegenforgalmi iroda visszajelzését kell beszereznünk, ami igazolja a fogadási készséget. Ennek az okmánynak az érvényességéhez az oroszországi utazási irodának is regisztráltatnia kell magát az orosz külügyminisztérium konzuli szolgálatánál.
A turistavízum ügyintézése általában tíz nap, és ebben jó, ha igénybe vesszük egy itthoni utazási iroda szolgálatait.

Tegnap egy valószínűleg orosz gép által végrehajtott légicsapásban mintegy félszázan haltak meg Szíriában, Idlib tartományban. Elkeseredett harcok folynak Aleppóban. A szíriai kormányerők a keleti, lázadók által ellenőrzött városrésznek már több mint a felét foglalták el.