áram;hatósági ár;rezsicsökkentés;

- Öt évig tarthat a rezsiharc

A kormány mindenáron megvédené rezsicsökkentést - derült ki Németh Szilárd fideszes országgyűlési képviselő szombati tájékoztatóján. Mint ismeretes, az Európai Bizottság a múlt héten terjesztette elő az energiahatékonyságra, a megújulókra és az energiafogyasztókra fókuszáló átfogó "téli energiacsomagját". A jogszabálytervezet tartalmazza azt is, hogy annak elfogadásától számított öt éves átmenet után végleg megszüntetné a szabályozott árakat a villamos energia piac kiskereskedelmi ágában. Úgy hírlik, már a megszokottnál hosszabb, ötéves átmeneti időn is a "magyarok keze nyoma"fedezhető fel - írta összefoglalójában a Bruxinfo.

A kormány készül a rezsiharcra, ennek részleteiről is beszélt a korábbi "rezsibiztos". Úgy látja, hogy Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) jogszabály-alkotási joga védheti meg a rezsicsökkentést, erről a héten dönthet a parlament.

Úgy tetszik az nem zavarja a mostani előterjesztőket, hogy korábban éppen ezt a jogot kellett Brüsszel nyomására visszavonni. Ha sikerül a terv, akkor az energiahivatal a gáz- és villamosenergia-ellátás területein működő szolgáltatókra vonatkozó döntéseit csak az Alkotmánybíróság előtt lehetne megtámadni. A szabályozott ár és piac hiányában ugyanis semmi nem akadályozná meg a szolgáltatók "áremelési indulatait", és minden költséget elszámolnának, "ami a csövön kifér" - fejtette ki Németh.

Az MSZP szerint a kormány évek óta drágábban adja a lakossági gázt, a villanyt és a távhőt, mint amennyibe az kerül, az ár nem az energiahivatal "rendeletalkotási jogán" múlik, hanem az "urizáló fideszes eliten" - írták közleményükben a rezsibiztos kirohanására válaszul.

A szocialisták szerint a földgáz importára 2014 óta a felére csökkent, és a kőolajat is 60-70 százalékkal olcsóbban lehet beszerezni. Ennek ellenére a magyar emberek két éve ugyanazt a drága tarifát fizetik, amely szerintük "érthetetlen, méltánytalan és igazságtalan kormányzati nyerészkedés". Az MSZP szerint szükséges és lehetséges az energiaárak csökkentése. Az ellenzéki párt azt akarja elérni, hogy az átlagfogyasztás mértékéig 20 százalékkal csökkenjenek a lakossági gázszámlák, valamint 10-10 százalékkal mérséklődjenek az áram- és távhőszámlák.

Csak kismértékben hat a hazai a benzin, illetve a gázolaj árakra az, hogy az elmúlt héten a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai vállalták - 2008 után első alkalommal -, csökkentik a kitermelésüket. Az erősödő amerikai dollár és egy furcsa jövedékiadó-szabály miatt azonban ezt a kismértékű hatást is megsokszorozva érzik majd a hazai autósok a tankolások során.