Amilyen váratlan volt Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése arról, hogy mintegy karácsonyi ajándékként minden nyugállományban részesülő járadékos 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványt kap, ugyanolyan meglepetést okozott Lázár János a tegnapi kormányinfón, amikor a kiosztás módjáról beszélt. A kancelláriaminiszter ugyanis bejelentette, hogy a járási és kormányhivatalok munkatársai személyesen adják majd át decemberben a nyugdíjasoknak az egyszeri 10 ezer forintos Erzsébet-utalványt, lehetőleg még a karácsonyi ünnepek előtt.
A 2,8 millió embert, akiket Lázár János, aligha véletlenül, választópolgárnak nevezett 30 ezer ember keresi fel. A takarékosság jegyében megszervezett kiosztás (a posta 480 forintért vitte volna ki a levelet), csak akkor valósulhat meg a határidőre, ha a nyomda időre elkészül a számukra is váratlan munkával. A tervek szerint két nap alatt, december 21-22-én csenget be a több tízezer kormányhivatalnok a lakásokba, s ha szerencséjük van, akkor két vagy több nyugellátottra is bukkanhatnak, miként az idősek otthonában is nagyobb a találati arány. Ez a kapkodás is bizonyítja - vélik a szakértők - , hogy a kormányfő minden előkészítés nélkül, improvizálva ajánlotta meg az Idősek Tanácsa előtt az Erzsébet-utalványosztást.
A nyugellátásban részesülők már ma megkapják a decemberi járadékukat
A nyugellátásban részesülők egyébként mától megkapják a decemberi nyugdíjukat. Az Országos Nyugdíjfolyósító Főigazgatóság folytatja ugyanis azt a gyakorlatot, hogy decemberben a szokásos 12-14. közötti időszak helyett már a hónap első napjaira előrehozza a postai kifizetéseket és a banki átutalásokat. A már 1,6 százalékkal megemelt nyugdíjszerű ellátást az idén novemberben közölt kifizetési naptár szerint viszik majd ki 2017. januárjában a postások, akik a banki átutalást választották, azoknak 12-én jelenik meg a számlájukon a magasabb összeg. A nyugdíjemelést kérvényezni nem kell.
Lázár János a nyugdíjemelésre utalva tegnap azt mondta, hogy "ez nem a vége ennek a történetnek. 2017-ben is áttekinti a kormány a nyugdíjasok életkörülményeit." Elmondta: 56 milliárd forintos többletkiadást jelent az, hogy az eredeti 0,9 százalékos mérték helyett 1,6 százalékkal emelkednek 2017-ben a nyugdíjak. A kancelláriaminiszter úgy fogalmazott: "a nyugdíjasok értékes választópolgárok, akik nagyobb apanázst fognak kapni."
Az 1,6 százalékos nyugdíjemelésre azért volt szükség, mert a várakozások szerint nem 0,9 százalék lesz jövőre az infláció. A kormány új becslése 1,6-2 százalékos inflációról szól - mondta a miniszter. A nyugdíjemelések rendje sem fog megváltozni, vagyis, ha 1,6 százaléknál magasabb lesz a pénzromlás üteme, akkor jövő novemberben, az augusztusi fogyasztói árindexnek megfelelően a tizenegyedik havi járadékkal együtt fizetik ki a különbségnek megfelelő, januárig visszamenőleges korrekciót.
Az MNB is rendszeresen felülvizsgálja a várható inflációs folyamatokról alkotott képét - erre hivatkozott Tállai András, a gazdasági tárca államtitkára Szabó Timea független, az Együtt színeiben politizáló képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában, hogy miért tévedett a kormány a pénzromlás előrejelzésében. A nemzeti bank szeptemberben adta ki utolsó inflációs jelentését, amelyben jövőre 2,3 százalékosra teszi a pénzromlás ütemét. Ez már önmagában azt jelenti, hogy az év nagyobb részében – januártól novemberig – az infláció elszalad a nyugdíjasok pénztárcája mellett.
Az idén jelentősen megnövekedett bértömeg-kiáramlás, a megemelendő minimális bérek mindenképpen érezhetően emelni fogják az inflációt. Rontja a forint értékét az is, hogy az olajtermelő államok kartellje szerdán megállapodott a nyersolaj-kitermelés csökkentéséről, amire évek óta nem volt példa. A hír nyomán drágulni kezdett a nyersanyag világpiaci ára, és elemzők szerint ez a trend folytatódni is fog. Így előfordulhat, hogy 2017 végén akár 3,5 százalékkal is emelkedhet a fogyasztói árindex.