Az Amnesty International európai irodájának igazgató-helyettese, Gauri van Gulik Szegeden követte a tárgyalást - írta a brit Guardian. „A döntés a terrorcselekmény tényállásának téves alkalmazásáról árulkodik, másrészt a Magyarország által a menekültek és migránsok irányában tanúsított szörnyű magatartásról” – mutatott rá van Gulik.
"Freedom for Ahmed H.", azaz "Szabadságot Ahmed H.-nak". Ezzel a felirattal lógattak ki egy molinót szerda este a Nyugati felüljáróra. Az Indexnek a molinót kirakók azt mondták: szombatra tüntetés is szerveződik a brutális büntetés ellen.
A férfi egyébként nem is volt menekült, 10 éve tartózkodási engedélye volt Cipruson, idős szüleinek szeretett volna segíteni, hogy bejussanak az Európai Unió területére. Az Amnesty igazgató-helyettese azt mondta: Ahmed nem is lázította a tömeget, hanem megpróbált párbeszédet folytatni a tömeg és a rendőrség között. „Az általunk tudottak ismeretében ez az ítélet az igazság megcsúfolása” - fogalmazott van Gulik. A Guardian kitért arra is, hogy a bíró több mint húsz, a védelem által hozott tanú meghallgatását utasította vissza és azt sem vette figyelembe, hogy az ügyészség koronatanúja, egy rendőr, nem tudta biztosan azonosítani H.-t. A szír férfi egyébként elismerte ugyan, hogy eldobott valamit az összecsapások alatt, de utána viszont ő próbált közvetíteni a két oldal között. A bíróság tényként állapította meg: H. háromszor dobott tárgyakat a rendőrség felé, de arról nincs semmiféle információ, hogy bárkit eltalált volna, nem sérült meg senki – derült ki az Index helyszíni tudósításából. A szerdai döntés ellen az ügyész és a védelem is fellebbezett.