kormányfőjelölt;MSZP politikus;pártok fölött;

Népszava fotó

- Pártok fölött álló kormányfőjelöltet akar az MSZP

A demokratikus ellenzék pártjai közül már a DK, a Párbeszéd és a MoMa is jelezte, hogy nekik nem okoz gondot egyéni jelölteket állítani mind a 106 egyéni választókerületben, azt pedig csak reméljük, hogy az Együtt annak ellenére vállalja az előválasztáson való megméretést, hogy nem vett részt a korábbi ellenzéki tárgyalásokon – így válaszolt az MSZP előválasztási koncepciójára adott eddigi reagálásokra Molnár Zsolt. 

A szocialisták elnökségi tagja arra is emlékeztetett, hogy ha egy tömörülés nem tud jelöltet találni egy körzetben, ahol 80-100 ezer ember él, az biztosan nem lesz képes önállóan bejutni a parlamentbe. Ezeknek a kis pártoknak a jelöltjei civilként indulhatnának a demokratikus ellenzék előválasztásán, ha összeszednek 500 ajánlást és aláírják a közös értéknyilatkozatot.

A Népszava kérdésére, hogy a többnyire ismert MSZP-s arcokat megmutató fővárosi jelölt-jelölti listájuk után az ország többi választókörzetében felbukkannak-e eddig ismeretlen szereplők is, Molnár Zsolt úgy válaszolt: a helyi közösségek döntése, hogy kit akarnak elindítani az ellenzéki megmérettetésen, eddigi ismereteik szerint a javaslatok közt régi és új arcok is szerepelnek. A párt elnökségi tagja emlékeztetett rá, hogy a teljes névsort december 31-ig ígérték, de szerinte karácsony előtt megnevezhetik a 106 körzet előválasztásán indulókat.

Korábban mi is megírtuk, hogy előválasztási koncepcióról döntött a Magyar Szocialista Párt (MSZP) országos elnöksége, a javaslatot megküldték a demokratikus ellenzék valamennyi pártjának. A részletekről Molnár Zsolt lapunknak is megerősítette, hogy a kisebb pártokkal, civil szervezetekkel, szakszervezetekkel tervezett tárgyalássorozat végén mind a 106 egyéni választókerületben tartanának előválasztást, ahol az indulóknak és az előválasztáson voksolni kívánó, közélet iránt érdeklődőknek is egy közös értéknyilatkozat aláírásával kellene rögzíteniük, hogy egyetértenek olyan alapelvekben, mint a demokrácia, az alkotmányos alapelvek vagy az egyenlőség és az igazságosság. Erre egy hónap állna rendelkezésre a szavazóknak. Az értéknyilatkozat aláírása egyfajta szűrő is lenne, ami távol tartaná a Fidesz és a Jobbik aktivistáit, de nem tartanak attól, hogy a jobboldal pártjai tömeges előválasztási jelentkezéssel akarnák befolyásolni a demokratikus összefogást.

Az, hogy minden körzetben tartanának előválasztást, egyben azt is jelenti, hogy valamennyi jelöltnek meg kellene méretnie magát, azoknak is, akik egyéni győzelmet arattak a 2014-es választáson. Ahhoz, hogy egyáltalán jelölt lehessen valaki, 500 ajánlást kellene összegyűjteni, ami nem magas szám, az önjelöltek kiszűrésére azonban alkalmas lehet.

Molnár Zsolt azt is hangsúlyozta, hogy a legolcsóbb megoldás az lenne, ha pártirodákban történne az előválasztási voksolás, de bármilyen más megoldásra is nyitott az MSZP, ha a többi induló azt kívánja. A jelöltállítás és a szavazni akarók egyhónapos regisztrációja után a párt tervei szerint két hét állna rendelkezésre a szavazatok leadására.

Kiemelt kérdés – emlékeztetett a párt elnökségi tagja, hogy hasonló módon szavazzon-e a baloldal a közös miniszterelnök-jelölt személyéről, vagy születhet tárgyalóasztalnál is konszenzus valakiről. Molnár Zsolt ez utóbbinak kevés realitását látja, ezért a szocialisták azt tervezik, hogy olyan pártok fölött álló, a napi pártpolitikától távol mozgó személyt neveznek meg, aki képes integrálni a demokratikus ellenzék törekvéseit. Az elvárás a kormányfő-jelölttel szemben, hogy vigye sikerre a választási kampányt és a győzelem után is képes legyen az összefogás képviseletére.

Az előválasztásról szóló megállapodásnak az is része lenne az MSZP tervei szerint, hogy a közösen induló pártok választási szövetséget hoznának létre, mert így nem vesznének el a töredékszavazatok. A jelöltállításnak és az előválasztási voksolásnak a jövő nyárig meg kell történnie, hogy amikor a tényleges kampány elindul szeptemberben, már a kiválasztott jelöltek kampányára koncentrálhassanak a demokratikus ellenzékben.

Üdvözlendő, hogy emelkedőben van a pénzmosási ügyekben indított eljárások száma Magyarországon, azonban a jelenleginél is határozottabb fellépésre lenne szükség a hatóságok részéről - emelte ki szerdai jelentésében az Európa Tanács pénzmosás elleni bizottsága (Moneyval.)