Annak ellenére, hogy az ingyenes és hatékony terápia ma mindenki számára elérhető, évről évre növekszik az újonnan diagnosztizált HIV fertőzöttek száma - közölte Egyesített Szent István és Szent László Kórház. Az AIDS elleni küzdelem világnapja alkalmából a mai napon szakmai nyílt napot is tartanak annak érdekében, hogy az érdeklődők bepillantást nyerhessenek a kórház mindennapos AIDS elleni küzdelmébe, ami az orvosok, nővérek, laboratóriumi munkatársak, PLUSS Alapítvány civil szervezet szoros együttműködésén alapul. Ez azért is szükséges, mert a szakemberek szerint az AIDS-szel kapcsolatos ismeretek hiányosak, sokan az interneten fellelhető téves információkból tájékozódnak.
Hangsúlyozták: a kezdeti, egyértelműen halálos megbetegedés mára már megszelídült. Annak ellenére, hogy nem gyógyítható, megfelelő terápiával, életmódváltással kezelhető. A HIV-diagnosztika intenzív fejlődésével ma már a nagyon korai, két hetes fertőzés is rutin laboratóriumi vizsgálattal kimutatható. Ennek ellenére nemzetközileg is rendkívül magas (50-60 százalék) a késői diagnózis (vagyis az AIDS stádium) a HIV-fertőzöttek körében. Ezeknél a sok évvel ezelőtt megfertőződötteknél igen magas szabad vírusmennyiség volt mérhető, ami azt jelenti, hogy a védekezés nélküli szexuális kapcsolat során nagy valószínűséggel fertőzhették meg korábbi partnereiket, így a felderítetlen HIV fertőzöttek száma sokkal magasabb lehet a regisztráltaknál.
2014-ben, 142 ezer új HIV-fertőzöttel - a jelentési rendszer 1980-as bevezetése óta - a legmagasabb esetszámot regisztrálta az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) Európai Régiós Szervezete. A fertőzött emberek közül 85 ezren Oroszországban, 30 ezren pedig európai uniós országokban élnek.
A szervezet jelentése szerint Kelet-Európában a HIV elsődlegesen heteroszexuális kapcsolatokban és intravénás droghasználattal terjed. A jelentésben ugyancsak felhívták a figyelmet: Európában három új HIV-fertőzöttből kettő született kontinensünkön, és a halálesetek nagy része a kései diagnózis, azaz az elmulasztott szűrővizsgálat következménye.
Annak ellenére, hogy világszinten folyamatosan csökken a fertőzöttek száma, Magyarországon évről vére növekszik, igaz, a halálozási ráta évente 10-15 százalékkal csökken. Hosszú évek óta változatlanul 2-300 új fertőzöttet regisztrálnak évente; 2014-ben 271 beteget vettek nyilvántartásba, és tavaly is ugyanennyit. Az idei év első felében 121 új fertőzöttet vettek gondozásba. Szakemberek szerint ennek oka, hogy az emberek egyre kevésbé félnek a HIV-fertőzéstől, ezért óvatlanabbak a szexuális kapcsolataikban, de a vírus terjedésének esélyét az intravénás droghasználat is növeli.
Összesen 1700 HIV pozitív embert tartanak nyilván az országban, 90 százalékuk rendszeres kezelést kap. Ám becslések szerint legalább négyezer hazai HIV-pozitív beteg lehet, az érintettek több mint fele nem tud az állapotáról. A szakemberek szerint mindez remélhetőleg ismét ráirányítja a figyelmet a HIV-fertőzés korai felismerésének fontosságára, s a szexuálisan aktív felnőttek rendszeres HIV-szűrésének jelentőségére. Ugyanakkor rámutattak, sajnálatosan az utóbbi években nem volt államilag támogatott, hatékony, valós tényeken alapuló prevenció.
-
Az AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, magyarul szerzett immunhiányos tünetegyüttes) a HIV (Human Immunodeficiency Virus, magyarul emberi immunhiány vírusa) által előidézett tünetegyüttes, amelyet 1981-ben azonosítottak, de már jóval régebben megjelent.
-
A fertőzés után a tünetek általában évekkel (átlagosan 5 évvel) később jelentkeznek, a vírus az immunrendszer sejtjeit pusztítja. Az immunrendszer fokozatos leromlása elősegíti a fertőzések és a daganatok megjelenését.
-
Minden HIV fertőzöttnek szembe kell néznie az "aging"-gel, azaz a felgyorsult öregedéssel.
-
AIDS egyik leghíresebb áldozata egészen máig az indiai származású brit zenész, Freddie Mercury, a Queen zenekar frontembere.
-
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1988-ban nyilvánította az AIDS betegség ellenes világnappá december elsejét.
-
A piros szalagot a nemzetközi AIDS ellenes küzdelem jelképévé 1991-ben Jeremy Irons tette, aki a Brodwayn a Tony díj átadásakor a 3000 szétosztott piros szalag egyikét viselte a tévékamerák előtt.
-
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) átfogó programot indított a HIV/AIDS megfékezésére, célja a HIV járvány 2030-ra történő felszámolása.
Elvették a civileknek szánt pénzt
Elvette a kormány a civil szervezetektől azt a 15 millió forintot, amelyet évek óta megkaptak HIV-prevenciós célokra - írta az Index. Az összeg a 2016-os költségvetésben is szerepelt, de október végén az Emberi Erőforrások Minisztériumának Miniszteri Kabinete úgy döntött, hogy inkább egy állami háttérszervezet, az Országos Epidemológiai Központ irányítása alatt költik el a pénzt. Miközben a legveszélyeztetettebb csoportokkal foglalkozó civilek, mint a Háttér Társaság vagy a Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesülete gyakorlatilag már kifogyott az óvszerekből, és nem tudják, miből vásárolhatnak utánpótlást, az utolsó darabokat a következő hetekben osztják szét.
Szigetvári Viktor szerint szégyen, hogy a kormány már pár millió forintot is sajnál az AIDS/HIV prevenció területén fontos szerepet játszó civil szervezetektől. Az Együtt elnöke hangsúlyozta: a betegség visszaszorításában csak a krízisterületeket közelről ismerő civilek tudnak segíteni, ezért követeli, a civil prevenciós pénzeket adják vissza a hozzáértőknek, ezzel együtt a kormány tegyen erősebb, szakszerűbb intézkedéseket a lappangó HIV-robbanás kezelésére Magyarországon.