A Veszprém megyei Nagyvázsonyban már hosszú hónapok óta tesztelik, milyen, amikor 20 tonnás légszennyező kukásautók helyett környezetkímélő lovas kocsival mennek a szelektíven gyűjtött hulladékért. A projekt érdekes momentuma, hogy a lovaknak köszönhetően a begyűjtés ezen formája sokkal hatékonyabbá tette a lakosság - szelektív gyűjtés jelentőségével kapcsolatos - szemléletformálását.
A polgármester ötlete nyomán elindított fogatos "szelektív" begyűjtési forma Európa több országában is sikerrel alkalmazott gyűjtő- és szállítórendszer. A szicíliai Castelbouno városkában 2007-ben kezdődött a „kísérlet”, ahol szamarak vontatták a kocsikat. Három év alatt 34 százalékot spóroltak a szemétszállításon, így a korábban szkeptikus lakosság is az ügy mellé állt.
Franciaországban – főleg történelmi kisvárosokban, ahol nagyon szűkek az utcák és a kukáskocsik állandó forgalmi fennakadást okoztak – 2010-től valóságos mozgalommá fejlődött a háztartási szemét lovas szekerekkel történő szállítása. A jelszó: „a kukáskocsi nemcsak zöld, hanem költséghatékony is.” Akadt olyan település, ahol a helyi önkormányzat eladta a járműveket, és azok árából vett lovakat és szekereket.
A statisztikák szerint a gallok földjén is lényegesen kevesebbe kerül a hulladék elszállítása, mióta a lovak vontatta kocsikra pakolják a szemetet. 2014-ben egy spanyol kisváros, Monforte del Cid nyúlt vissza gyökerekhez, azaz a lakossági hulladék lovas szekérrel történő elszállításához. A döntést itt is takarékossági okokkal indokolták.
Szakértők szerint ez a szemétszállítási rendszer a szűk utcákkal rendelkező, laposabb, kisebb helyeken működik, ahol 20 km-es körnél nem kell nagyobbat bejárnia egy-egy kocsinak.