A tervezetet Ronald Plasterk belügyminiszter terjesztette elő, a szöveg csak részleges tilalomról rendelkezik. A tilalom a símaszkokra és a bukósisakokra is vonatkozik, s a törvény megsértőit akár 450 euróra is ítélhetik.
Mark Rutte előző, kisebbségi kormánya, amelyet a szélsőjobboldali populista Geert Wilders kívülről támogatott, általános tilalmat hirdetett a burka-viseletre, az ellenzék szerint azonban a tiltás a muszlim nők szabad vallásgyakorlását sértette. A jelenlegi, nagykoalíciós Rutte-kabinet tervezete biztonsági megfontolásokkal indokolja a tilalmat, s csak részlegesen tiltja a fátyolviselést. Az előző törvényt visszavonják. Az ellenzék szerint eleve mondvacsinált problémáról van szó, Hollandiában ugyanis legfeljebb 100-150 nő visel rendszeresen burkát vagy nikábot, vagyis az arcot eltakaró kendőt, s négy-ötszázan lehetnek, akik időnként lefátyolozzák magukat.
Nem Hollandia mellesleg az egyetlen európai állam, ahol a muzulmán ruhaviselet vitákat vált ki. A közelmúltban, Norvégiában a jobboldali kormányzat részéről merült fel olyan javaslat, hogy – az oktatás világi jellegének kihangsúlyozására – tiltsák be a burkát a skandináv ország iskoláiban és egyetemein. Korábban, még 2011-ben Franciaországban tiltották be először viselését, ott 150 eurós bírságot is kiszabhatnak arra, aki nyilvános helyen ilyen öltözékben mutatkozik. Legutóbb pedig Bulgáriában hoztak hasonló rendelkezést.