Népszava Anno;

- Frank Sinatra „csínytevései ”

A világhírű amerikai filmszínész és előadóművész tudatosan vette semmibe a bojkott határozatot

Az ENSZ-nek az emberi jogok védelmével foglalkozó különbizottsága éles támadást intézett egy sor ismert művész, elsősorban azonban Frank Sinatra ellen. Azt vetik szemükre, hogy megszegték a dél-afrikai fajüldözést elitélő különbizottsági határozatot, amely a többi között teljes kulturális bojkottra is szólított fel a dél-afrikai kormányzat ellen.

Az öt és fél oldalas jelentés 211 művészt sorol fel 23 országból, akik felléptek különböző dél-afrikai kulturális rendezvényeken, énekeltek, táncoltak, előadtak vagy vezényeltek, ki-ki a saját mestersége szerint.

Az 1980. december 16-án elfogadott ENSZ-határozat szerint ez megengedhetetlen.

A jelentés legélesebben Frank Sinatrát támadja. Azt írja, hogy a világhírű amerikai filmszínész és előadóművész tudatosan vette semmibe a bojkott határozatot. Különösen azért bírálják Sinatrát, mert a fajüldöző kormány által irányított úgynevezett „néger hazában” a bábkormány által irányított Bobhuthatswanában tüntetőén többször is fellépett, és az ottani hatóságok teljes pártfogását élvezte.

„Míg a többi művész közül néhányan minden bizonnyal a tudatlanságból, a helyzet vagy az ENSZ-határozat nem ismeréséből fakadóan látogattak el dél-afrikai vendég- szereplésekre, mások — (és itt a jelentés elsősorban Sinatrára céloz) határozott érzéketlenséget, vagy éppenséggel ellenségességet tanúsítottak Dél-Afrika elnyomott népei iránt” — mondja a bizottsági jelentés.

Ezzel kapcsolatban arra hívják fel a figyelmet, hogy Frank Sinatra 1981 júliusában és augusztusában a Bobhuthatswanai Sun Cityben 1,79 millió dollárt inkasszált fellépéseiért, majd 1983-ban ismét ellátogatott Dél-Afrikába, holott időközben számos tiltakozás érkezett hozzá a fajüldözés ellen küzdő szervezetektől.

Ezen túlmenően Sinatra még kitüntetést is kapott a bábállam úgynevezett „elnökétől”, felszólalt annak „parlamentjében”, és teljes közömbösséget tanúsított az őslakosság iránt, amely elítélte a bábrezsim felállítását, és minden eszközzel küzd jogaiért, — állapítja meg az ENSZ-bizottság által kiadott okmány.

Sinatra egyelőre nem válaszolt.

Népszava 1983. november 27.

Az eset a budapesti Aréna Plázában történt.Péntek este olyan dolog történt velem, ami még soha. A film közben epilepsziás roham tört rám, rángógörcs, de nem is nagyon emlékszem arra, mi történt. A vetítést is leállították, elnézést kérek mindenkitől – Fedezte fel az Origo a Facebook-oldalára feltett videoüzenetet.