per;rágalmazás;Gyárfás Tamás;úszóbotrány;

Itt még beszélt Gyárfás Tamás Hosszú Katinkával (középen) és Szabó Tündével FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Úszóbotrány - Gyárfás perel

Perre megy a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) és a szervezet elnöke, Gyárfás Tamás – jelentették be a felek tegnap. Gyárfás az 1988-as szöuli nyári játékok mellúszóbajnokával, Szabó Józseffel szemben, az általa irányított szervezet pedig a nyíltvízi úszók egykori szövetségi kapitánya, Németh Zsolt ellen indít pert rágalmazás miatt.

Többek értelmezésében a sportállamtitkárság keddi közleménye – melyben a Szabó Tünde vezette szervezet is a puskaporos helyzet mielőbbi megoldást sürgette – egyértelműen azt üzente, hogy Gyárfás Tamás ideje lejárt a MÚSZ élén. Miközben egyre több volt vagy jelenlegi úszó, olimpiai bajnok és közéleti szereplő mond véleményt a MÚSZ kontra „lázadó sportolók” vitában, a szövetség első embere szerdán pert indított az 1988-as nyári játékok mellúszóbajnokával, Szabó Józseffel szemben, a szervezet pedig Németh Zsolt ellen. A vád mindkét esetben ugyanaz: rágalmazás, hitelrontás.

Németh egy televíziós interjúban azt állította, hogy a szövetség nemes egyszerűséggel megvásárolja a számára fontos közgyűlési szavazatokat. „Állításával ellentétben az egyesületek kizárólag az eredményességi rangsor alapján kapják a támogatásokat, amelyekről a szerződést a szövetség akkor továbbítja a számukra, amikor a nekik járó források megérkeznek a szövetséghez az Emberi Erőforrások Minisztériumától. Ennek aláírása, folyósítása teljes mértékben független a mindenkori közgyűlés időpontjától” – fogalmaz a MÚSZ cáfolata.

Szabó József egy internetes portálon foglalt állást úgy, hogy Gyárfás korábban jutalékot vett fel a megkötött szponzori szerződések után. Ezzel kapcsolatban Gyárfás kijelentette: az olimpiai aranyérmes úszóval a nyilvánosság előtt nem kíván vitát folytatni, a bíróságon azonban kénytelen elégtételt kérni, hiszen „1993 óta soha, semmilyen formában nem vett fel jutalékot, fizetést, illetve költségtérítést a MÚSZ-tól, mint ahogy Szabó József többi, részben kegyeletsértő állításai is minden valóságalapot nélkülöznek”.

 Ez történt eddig a vízi háborúban

Ember legyen a talpán, aki nem keveredett bele mostanra a november 15-én, kedden, Hosszú Katinka „hadüzenetével” kezdődő vitafolyamba. Rio háromszoros bajnoknője vitaindítóként nyílt levelében hosszasan sorolta, Gyárfás miért alkalmatlan a továbbiakban az elnöki pozíció betöltésére, egyúttal nyíltan lemondásra szólította fel az elnököt. Erre természetesen nem lehetett más az azonnali MÚSZ reakció, mint a vélt rágalmak elutasítása.

Szerdán Gyárfás sajtótájékoztatón közölte, nem mond le, viszont még aznap Gyurta Dániel olimpiai, háromszoros világ- és kétszeres Európa-bajnok magyar úszó, valamint az olimpiai bronzérmes Kapás Boglárka is beállt Hosszú mögé. Így tett csütörtökön a rövid pályás világ- és Európa-bajnok, ifjúsági olimpiai bajnok Bernek Péter menedzsmentje, a Verrasztó testvérek, Evelyn és Dávid, illetve a válogatott Kozma Dominik is.

Pénteken az szolgáltatott témát, hogy az olimpiai bajnok Czene Attila, korábbi sportért felelős államtitkár is a szövetségi elnökkel szemben foglalt állást egy lapnak adott interjújában. „Diktatúra van a szövetségben” – közölte Czene, akinek szavait Hargitay András szövetségi kapitány utasította el közleményben.

Vasárnap Salamon Ferenc, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) masters bizottságának tagja a közös cél, a 2017-es, budapesti vizes világbajnokság jegyében összefogást, a harc befejezését kérte.

Már ezen a héten, hétfőn Czene elmondta, szerinte ki volna a megfelelő elnök Gyárfás helyett, mire a sportállamtitkárság is megszólalt – ezt követően egyre többen érezték úgy, hogy Gyárfás körön kívülivé vált a kormányzat számára is. Az utolsó fejlemény az, hogy Gyárfás és a MÚSZ is perelne, a történet itt azonban valószínűleg nem ért még véget.

 Újabb politikai állásfoglalás
Azt követően, hogy kedden a kormányzat közleménye is a mielőbbi rendteremtést célozta meg elsődleges célként, szerdán a Magyar Liberális Párt is közölte álláspontját. A liberálisok szerint Gyárfás Tamásnak távoznia kell az úszószövetség éléről.
A Liberálisok ügyvivője szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, tarthatatlan az a diktatórikus rendszer, ahogy a Magyar Úszó Szövetség működik, ez pedig „egyetlen teljhatalmú sötét nagyúrnak”, Gyárfás Tamásnak köszönhető.
Bősz Anett hozzátette, az erőszakos hatalomgyakorlás és a megfélemlítés kultúráját látják megvalósulni az úszósportban. Az ellenzéki politikus különösnek nevezte, hogy a legtöbb sportszövetség élére „saját kádereket ültetett a Fidesz”, de Gyárfást nem mozdították el, sőt, kifejezetten támogatja a hatalom, „szabadon garázdálkodhat”.

Történelmi lehetőséget kapott a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) 2012-től a sporttörvény akkori módosításával: a teljes magyar sport felügyelete, az állami források elosztása, a felhasználás ellenőrzése a MOB kezébe került. Korábban soha nem látott összegek áramlottak a hazai sportba, az olimpiai bizottság azonban nem tudott megbirkózni ezzel, 2017-től az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportért felelős államtitkársága veszi át a feladatok többségét.