korrupció;veszteség;állam;kötvénybiznisz;

A közösbe még "fillérek" sem jutottak - Népszava fotó/illusztráció

- Óriási bukó a kötvénybiznisz

"Ez a kedvezőtlen konstrukció tudatos választás volt, a rendszer felépítése is arra ment ki, hogy a közvetítőcégek beiktatásával pénzeket lehessen kivenni" - mondta lapunknak Mellár Tamás, miután a Magyar Nemzet megírta, az utóbbi két évben 8,7 milliárd forintot bukott az állam a letelepedésikötvény-programmal, mintha piaci körülmények között finanszírozta volna az állam adósságát.

A közgazdász szerint más módon is csökkenthető lett volna az államadósság: "el kellene számolniuk például a magánnyugdíjpénztárakból származó pénzekkel is, abból nagyjából 10 százalékkal is csökkenthető lett volna az államadósság aránya a GDP-hez képest". Emellett Mellár szerint az sem tett jót, hogy az Orbán-kormány sportot űzött abból, hogy mielőbb visszafizesse az IMF-hiteleket, és megszabaduljon az azokból származó ellenőrzésből, pedig a valutaalap is segíthetett volna az adósságcsökkentésben.

A veszteségek oka, hogy a jogszabály szerint ugyan a kötvények után a piaci árazásnál másfél százalékkal kisebb kamat jár, de valamiért rögzítettek egy minimum 2 százalékot is, amivel pedig gyakorlatilag azt vállalja a kormány, hogy ha csökkennek a kamatok, akkor is több közpénzt fizet ki a magáncégeknek. A Nemzet szerint drasztikusan csökkentek a kamatok az elmúlt két évben, a kötvényprogram indulásának évében 4 százalék volt az átlaghozam, 2016-ra azonban 0,58 százalék lett. Ehhez képest fizeti az állam a fix 2 százalékot, amivel 2015-ben 4,6 milliárdot, 2016-ban október végéig már 4,1 milliárd forintot bukott a magyar állam.

Eltűnt belvárosi szerződések

Nincs meg a Belváros irattárában az az adásvételi szerződés, amely arról vallott volna, hogy az Aulich utca 3. szám harmadik emeleti lakást hogy adta el a főváros V. kerülete Fürstner József fogorvosnak - írta a Magyar Narancs. Fürstner később ezt a lakást apportként vitte be Kertész Balázs, Rogán Antal egykori jobbkezének, ügyvéd barátjának cégébe. A lap kérdésére Belváros azt írta, nekik nincs meg a szerződés, ellenben a Földhivatali ingatlan-nyilvántartásból beszerezhető a dokumentum. Ismert, Fürstner 2011-ben kedvezménnyel vehette meg a lakást. Eközben az Indexnek az ügyvédi kamara is megerősítette: valóban összeférhetetlen, hogy egy ügyvéd egy Kft-ben ügyvezetői tisztséget töltsön be, az ilyet meg kell szüntetni, különben szankciók következnek. Így Kertész törvénytelenül egyszerre folytat ügyvédi tevékenységet a letelepedési kötvények kapcsán emlegetett Kosik Ügyvédi Irodában, illetve vezeti tulajdonos-ügyvezetőként a Monavis Consulting Kft. nevű cégét - ennek az Aulich utcai irodájában járhatott "kávézni" Rogán és Habony Árpád.

A Bloomberg adatai szerint a napokban másodpiacokon 0,2 százalékért cseréltek gazdát az ötéves futamidejű, euróban kibocsátott magyar állampapírok, mint amilyen a letelepedési kötvény is. Ez a tizede a letelepedési kötvények után fizetett 2 százalékos kamatoknak. A Nemzet cikkére reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte: "a letelepedési kötvények biztonságos devizaforrást jelentettek, amikor szűkös volt Magyarország eurófinanszírozási lehetősége". Hozzátették, a konstrukció azért is kedvező, mert az államnak csak a futamidő végén keletkezik fizetési kötelezettsége.

A lap adatai szerint október végéig több mint négyezer külföldi vett részt a letelepedési programban, családtagjaikkal együtt több mint 15 ezren kaptak tartózkodási engedélyt. A közvetítő cégek a 36 milliárd forintos kamattal és a 75 milliárd forintos jutalékkal együtt több mint 112 milliárd forintot nyertek az üzleten. Ezek a cégek kivétel nélkül az Ország­gyűlés fideszes többségű, akkor még Rogán Antal vezette gazdasági bizottságától kaptak engedélyt a kötvényforgalmazásra. Habár Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter többször elmondta, hogy meg fog szűnni a program, az erről szóló jogszabály eddig nem módosult. Ezzel kapcsolatban Vona Gábor tegnap felszólította az államfőt, avatkozzon bele az ügybe. A Jobbik elnöke elmondta, van konkrét javaslata arról, mit tehetne Áder, de ezt személyesen mondja el neki.

DK: Orbán mondja meg, mennyi kárt okozott az államnak

Demokratikus Koalíció (DK) felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, mondja meg, hány milliárd forint kárt okozhat még az országnak a letelepedési biznisz. Kakuk György, a párt elnökségi tagja szerdai budapesti sajtótájékoztatóján arra hivatkozott, hogy sajtóhírek szerint Magyarország eddig 8 milliárd forintot veszített a letelepedési kötvényeken, miközben szerinte Rogán Antal miniszter és Habony Árpád érdekköre 112 milliárd forintot kereshetett a betelepítéseken.Svájci sajtóhírek szerint például Kertész Balázs, Rogán üzleti partnere szép villát vásárolt a svájci Alpokban - folytatta a politikus, aki úgy tudja, a környéken több ingatlan is magyar tulajdonban van. Kakuk György kijelentette, egy kormányváltás után Rogán Antalnak büntetőjogi következményekkel kell szembenéznie, illetve a miniszterrel fogják kifizettetni azokat a milliárdokat, amelyeket most a magyar adófizetőktől vesz el a kormány.A Rogán-Habony-érdekkör offshore cégeinek is vissza kell fizetniük a Fidesz segítségével szerzett 112 milliárd forintot - mondta az ellenzéki politikus.

Túri Árpád lett a nemrég kormányközelbe sodort Mediaworks új értékesítési és marketingigazgatója - közölte a kiadó.