A közgazdász szerint más módon is csökkenthető lett volna az államadósság: "el kellene számolniuk például a magánnyugdíjpénztárakból származó pénzekkel is, abból nagyjából 10 százalékkal is csökkenthető lett volna az államadósság aránya a GDP-hez képest". Emellett Mellár szerint az sem tett jót, hogy az Orbán-kormány sportot űzött abból, hogy mielőbb visszafizesse az IMF-hiteleket, és megszabaduljon az azokból származó ellenőrzésből, pedig a valutaalap is segíthetett volna az adósságcsökkentésben.
A veszteségek oka, hogy a jogszabály szerint ugyan a kötvények után a piaci árazásnál másfél százalékkal kisebb kamat jár, de valamiért rögzítettek egy minimum 2 százalékot is, amivel pedig gyakorlatilag azt vállalja a kormány, hogy ha csökkennek a kamatok, akkor is több közpénzt fizet ki a magáncégeknek. A Nemzet szerint drasztikusan csökkentek a kamatok az elmúlt két évben, a kötvényprogram indulásának évében 4 százalék volt az átlaghozam, 2016-ra azonban 0,58 százalék lett. Ehhez képest fizeti az állam a fix 2 százalékot, amivel 2015-ben 4,6 milliárdot, 2016-ban október végéig már 4,1 milliárd forintot bukott a magyar állam.
Nincs meg a Belváros irattárában az az adásvételi szerződés, amely arról vallott volna, hogy az Aulich utca 3. szám harmadik emeleti lakást hogy adta el a főváros V. kerülete Fürstner József fogorvosnak - írta a Magyar Narancs. Fürstner később ezt a lakást apportként vitte be Kertész Balázs, Rogán Antal egykori jobbkezének, ügyvéd barátjának cégébe. A lap kérdésére Belváros azt írta, nekik nincs meg a szerződés, ellenben a Földhivatali ingatlan-nyilvántartásból beszerezhető a dokumentum. Ismert, Fürstner 2011-ben kedvezménnyel vehette meg a lakást. Eközben az Indexnek az ügyvédi kamara is megerősítette: valóban összeférhetetlen, hogy egy ügyvéd egy Kft-ben ügyvezetői tisztséget töltsön be, az ilyet meg kell szüntetni, különben szankciók következnek. Így Kertész törvénytelenül egyszerre folytat ügyvédi tevékenységet a letelepedési kötvények kapcsán emlegetett Kosik Ügyvédi Irodában, illetve vezeti tulajdonos-ügyvezetőként a Monavis Consulting Kft. nevű cégét - ennek az Aulich utcai irodájában járhatott "kávézni" Rogán és Habony Árpád.
A Bloomberg adatai szerint a napokban másodpiacokon 0,2 százalékért cseréltek gazdát az ötéves futamidejű, euróban kibocsátott magyar állampapírok, mint amilyen a letelepedési kötvény is. Ez a tizede a letelepedési kötvények után fizetett 2 százalékos kamatoknak. A Nemzet cikkére reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte: "a letelepedési kötvények biztonságos devizaforrást jelentettek, amikor szűkös volt Magyarország eurófinanszírozási lehetősége". Hozzátették, a konstrukció azért is kedvező, mert az államnak csak a futamidő végén keletkezik fizetési kötelezettsége.
A lap adatai szerint október végéig több mint négyezer külföldi vett részt a letelepedési programban, családtagjaikkal együtt több mint 15 ezren kaptak tartózkodási engedélyt. A közvetítő cégek a 36 milliárd forintos kamattal és a 75 milliárd forintos jutalékkal együtt több mint 112 milliárd forintot nyertek az üzleten. Ezek a cégek kivétel nélkül az Országgyűlés fideszes többségű, akkor még Rogán Antal vezette gazdasági bizottságától kaptak engedélyt a kötvényforgalmazásra. Habár Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter többször elmondta, hogy meg fog szűnni a program, az erről szóló jogszabály eddig nem módosult. Ezzel kapcsolatban Vona Gábor tegnap felszólította az államfőt, avatkozzon bele az ügybe. A Jobbik elnöke elmondta, van konkrét javaslata arról, mit tehetne Áder, de ezt személyesen mondja el neki.
Demokratikus Koalíció (DK) felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, mondja meg, hány milliárd forint kárt okozhat még az országnak a letelepedési biznisz. Kakuk György, a párt elnökségi tagja szerdai budapesti sajtótájékoztatóján arra hivatkozott, hogy sajtóhírek szerint Magyarország eddig 8 milliárd forintot veszített a letelepedési kötvényeken, miközben szerinte Rogán Antal miniszter és Habony Árpád érdekköre 112 milliárd forintot kereshetett a betelepítéseken.Svájci sajtóhírek szerint például Kertész Balázs, Rogán üzleti partnere szép villát vásárolt a svájci Alpokban - folytatta a politikus, aki úgy tudja, a környéken több ingatlan is magyar tulajdonban van. Kakuk György kijelentette, egy kormányváltás után Rogán Antalnak büntetőjogi következményekkel kell szembenéznie, illetve a miniszterrel fogják kifizettetni azokat a milliárdokat, amelyeket most a magyar adófizetőktől vesz el a kormány.A Rogán-Habony-érdekkör offshore cégeinek is vissza kell fizetniük a Fidesz segítségével szerzett 112 milliárd forintot - mondta az ellenzéki politikus.