földrengés;Japán;Fukusima;

- Újra rengett a föld Fukusimánál

Nagyerejű földrengés rázta meg Japánt, a 6,9-es erősségű földmozgás fészke ezúttal ismét Fukusima prefektúra közelében, mintegy 10 kilométeres mélységben volt. 

A Japán Meteorológiai Intézet első jelentései 7,3-as erősségű rengésről szóltak. A hatóságok evakuálásra szólították fel a Fukusima Daiicsi nukleáris erőmű közelében, s a partvidéki településeken a lakosságot. Leállították a termelést több környékbeli üzemben.

A fukusimai atomerőmű súlyosan megrongálódott 2011. március 11-én, amikor 9-es erősségű földrengés csapott le Japán észak-keleti partvidékén. A földrengés és a cunami több mint 16 ezer ember életét követelte. A nukleáris baleset a legsúlyosabb volt az 1986-os csernobili katasztrófa óta. Japán valamennyi atomerőművét leállították, Fukusimában évtizedekbe telhet a megrongálódott reaktorok leszerelése, a leolvadt nukleáris fűtőanyag eltávolítása.

A mostani rengés a japán kormányszóvivő jelentése szerint nem okozott további károkat, bár a 3. reaktorblokk hűtési rendszere leállt, azt sikerült újraindítani.

A tegnapi rengést a 200 kilométer távolságban lévő japán fővárosban is érezni lehetett, Tokióban kilengtek a magas épületek. A japán partok mentén cunamiriadót rendeltek el, 1-3 magas szökőárra számítottak, de végül 60 centiméter körüli hullámok érték el a partvidéket. A cunamiriadót azóta lemondták.

A rengés nagyságrendekkel kisebb volt, mint a 2011-es, a 6,9-es rengést több kisebb utórengés követte. A japán földrengéskutatók szerint a mostani is a 2011-es nagy földmozgás utórengése volt.

Megdöbbentő adatot tett közzé tegnap az ENSZ egyik illetékese: felméréseik szerint Szíriában alig fél év alatt megduplázódott, s immár az egymilliót közelíti azoknak a száma, akik valamelyik ostromlott körzetben, városban élnek.