A tavalyi brókercsalások után elfogadtak egy törvényt, ami arról rendelkezett, hogy az ügyfeleket kárpótló vagyont biztonságba kell helyezni, és ezt a zárgondnokok fogják felügyelni. Csakhogy az a kormányrendelet nem készült el, ami munkájukat – feladataikat, jogköreiket – szabályozta volna. „Jószerével csak magánszorgalomból ténykednek” a zárgondnokok, írja a hvg.hu, és amikor a hatóságok gazdasági társasághoz akartak zárgondnokot kinevezni, a tulajdonosok megfellebbezték azt, és a bíróság a tulajdonosoknak adott igazat.
Különösen a Buda-Cash Vagyonkezelő Zrt. esetében merül fel ez a kérdés. Ez a cég – amit az idén január vége óta már 4B Vagyonkezelő Zrt.-nek hívnak – kezelte a Buda-Cash fő vádlottainak, egyben a csalás gyanúsítottjainak a vagyonát. Ők öten vannak, az alapító Pintér Zoltán mellett Tölgyesi Péter, Gyarmati János, Varga Péter, továbbá Pál Gyula. Utóbbi sok más cég mellett a mai napig a 4B Vagyonkezelő vezérigazgatója. A cég egyetlen részvényét vagy vagyontárgyát sem vonták bűnügyi zár alá.
Ez a cég adta el ismeretlen, részben offshore befektetőknek a Buda-Cashes csalók legértékesebb vagyonelemeinek gyűjtőcégét, az Opimus Nyrt-t. Ez a cég azóta Mészáros Lőrinc-közelbe került, amit a piacon Csík Zoltán, a felcsúti polgármester cégügyi előkóstolójának megjelenése óta tényként kezelnek. Az Opimus friss leányvállalata az Opimus Press, ami zárt körben be tudott vonni hatmilliárd forintot, és azóta megvette a Mediaworks nevű médiavállalatot, ahol szabadjára engedték Liszkay Gábor jobboldali médiaembert. (A Mediaworks tegnap jelentette be, hogy a megyei lapjainak országos tartalmát előállító szerkesztőség élére Szakács Árpádot nevezték ki Takács Zoltán helyére. Szakács a Magyar Időktől érkezett. A Nemzeti Sport élére Szöllősi Györgyöt nevezték ki, Buzgó József korábbi főszerkesztő stratégiai sportkapcsolati menedzserként folytatja a Mediaworksnél. Szöllősi 2007 és 2014 között a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kommunikációs igazgatója volt. 2010 óta a magyar FourFourTwo magazin főszerkesztője is.)
A Buda-Cashes cégek közül tucatnyi váltott számlavezető bankot, és éppen ahhoz a B3 Takarékhoz mentek, amelyik az idén masszív hitelt adott Mészáros Lőrincnek és feleségének.
Az már korábban kiderült, hogy a Buda-Cash maradék ügyfeleit átveheti Matolcsy György unokatestvére, Szemerey Tamás bankja, a Növekedési Hitel Bank. A hvg.hu hozzáteszi: az Access Befektetési Alapkezlő – aminek termékeit korábban a Buda-Cash árulta – új tulajdonosa Hauser Zoltán, aki több ponton is feltűnt Szemerey Tamás környékén, például a Várbeli luxushotel-fejlesztésben.
Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogy hiába lettek vádlottak a Buda-Cash vezetői, azt senki nem felügyeli, hogy időközben mi történt a vagyonukkal – pedig ebből a károsultakat kellene kártalanítani. Nekik túlnyomó többségüket egyébként minden ígérgetés dacára több mint másfél évvel a botrány után sem kárpótolták.