Mediaworks;Pannon Lapok Társasága;

- Mozgolódás a Mediaworks-nél

Bár a megyei lapok példányszáma is hatalmasat zuhant az utóbbi időben, ez nem jelenti azt, hogy ne lennének még így is erősek, ha a nyomtatott lappiac más szereplőihez viszonyítjuk őket - vélte az Index.

A megyei napilapok együtt körülbelül négyszer annyi példányban fogynak, mint a legolvasottabb országos napilap, a Blikk, sőt, ha a példányszámot a választópolgárok számához viszonyítva nézzük, akkor az látszik, hogy a Vas Népe 13-szor annyi embert ér el a maga területén, mint arányosan a Blikk. Még a példányszámban legrosszabbul álló Heves Megyei Hírlap is több hevesi választópolgárt ér el arányaiban, mint bármelyik nagy országos napilap. A Blikknél például 2,5-szer többet.

A 18 megyei napilap közül 12 ma már ahhoz a Mediaworks kiadóhoz tartozik, amellyel a Népszabadság megszüntetése miatt volt tele a sajtó októberben, és amelyet a várakozásoknak megfelelően végül valóban meg is vett a Mészáros Lőrinc-közeli Opimus Press Zrt. A kiadó nem sokkal előtte vásárolta fel a Pannon Lapok Társasága (PLT) négy megyei lapját.

A maradék 6 lap felének, az Észak-Magyarországnak, a Hajdú-Bihari Naplónak és a Kelet-Magyarországnak az osztrák vállalkozó tulajdonban álló Russmedia Kft. a kiadója, ám ha helyesnek bizonyulnak a hvg.hu novemberi értesülései, a Russmediával folytatódhat a kormánypárti terjeszkedés. A maradék 3 megyei napilap közül 2, a Kisalföld és a Délmagyar a Lapcom Zrt.-nél van.

A kiadó vezérigazgatója, Pallagi Ferenc októberi lemondásakor ugyan beindultak a találgatások egy küszöbön álló tulajdonosváltásról, ám Pallagi közölte: csupán nyugdíjba ment, nem tud semmilyen vételi ajánlatról. A Magyar Terjesztési Szövetség (MATESZ) adatai szerint a vidéki lapok között a lapcomos Kisalföld vezet toronymagasan, ám a nemrégiben a Mediaworks-höz került Vas Népe és a Zalai Hírlap is szép számokat hoz.

A Mediaworks egyébként tegnap jelentette be, hogy a megyei lapjainak országos tartalmát előállító szerkesztőség élére Szakács Árpádot nevezték ki Takács Zoltán helyére. Szakács a Magyar Időktől érkezett. Korábban a Nagy Magyarország, és a Történelemportál című folyóiratok kiadójaként volt ismert. A Nemzeti Sport élére Szöllősi Györgyöt nevezték ki, Buzgó József korábbi főszerkesztő stratégiai sportkapcsolati menedzserként folytatjamunkáját a Mediaworks-nél. Szöllősi 2007 és 2014 között a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kommunikációs igazgatója volt. 2010 óta a magyar FourFourTwo magazin főszerkesztője is, tavaly pedig a Magyar Sportújságírók Szövetsége választotta elnökének.

Jobban fogy a Népszava

A MATESZ adataiból nem derülhet ki, hogy hány példányban kelnek el a kormánypárti napilapok, a Magyar Idők és a Magyar Hírlap, ugyanis nem auditálta magát. Meg nem erősített információink szerint ugyanakkor a lapok nagyjából 4500-5000 példányban fogynak naponta, s ehhez képest rengeteg állami hirdetés jut nekik. Novemberben például eddig 33 állami, vagy az államhoz köthető vállalat hirdetett a Magyar Időkben, a Hírlapban 21 nap alatt 6 ilyen volt. A legnagyobb hirdetők között van az MVM Zrt., a Szerencsejáték Zrt., illetve a kormányhoz köthető Polgári Magyarországért Alapítvány.
A vizsgált időszakban a Népszava egyetlen állami hirdetést sem kapott, pedig ha helyesek az információink, akkor lapunk sokkal jobban teljesít, mint a fenti két napilap. Ugyanis a Népszava napi eladásai az utóbbi hetekben több mint duplájukra emelkedtek, amihez nyilvánvalóan köze van a Népszabadság beszüntetéséhez. A lap leállítása előtt hetente átlag 21-22 ezer Népszavát vettek a 10 ezer előfizetőn felül, míg október 8-a után az eladott példányszámok már heti átlag 50-52 ezerre emelkedtek. Az előfizetők száma eddig 3000 fővel emelkedett, az új igénylések nőnek.



Közös kormányzati csúcsot tartott a dél-szerbiai Nisben a magyar és a szerb kormány. Aleksandar Vucic miniszterelnök szerint történelmi csúcson vannak a két ország kapcsolatai. Orbán Viktor kijelentette: meg kell szabadulni a szellemi elnyomástól.