A csodavárás jegyében teltek a napok a 2015 novemberében győztesen megvívott Eb-pótselejtezők óta, így szinte magától értetődő volt, hogy az évad első felkészülési találkozójára csaknem megtelt a Groupama Aréna. Bernd Storck csapata – különösen a második félidőben – bíztató játékkal végzett döntetlenre az Eb egyik titkos favoritjának tartott horvátokkal.
Az építkezés májusban, a nemzeti tizenegy egyetlen nem európai ellenfele, Elefántcsontpart ellen újabb tesztmeccsel folytatódott. Ezen a mérkőzésen volt 102. alkalommal válogatott Király Gábor, aki szereplésével megelőzte a válogatottsági örökrangsorban Bozsik Józsefet, s lett egyedüli csúcstartó. Két meccs alapján két döntetlennel álltak a magyarok, a mindkét találkozón pályára lépő, lapunknak nyilatkozó Nagy Ádám szerint mégis biztató évkezdet volt ez.
„Minden kerettag komoly várakozásokkal vágott bele az Európa-bajnokságra való felkészülésbe, viszont mindnyájan tudtuk, hogy a kemény munka meghozza majd gyümölcsét. Horvátországgal és Elefántcsontparttal szemben igazán hasznos felkészülési találkozókkal kezdtük az évet, a csapat taktikai és szerkezeti téren több megoldást kipróbálhatott.”
Alig másfél héttel a várva várt Eb-szereplés megkezdése előtt a főpróba következett, méghozzá a Storck-féle „erős ellenfél kell” nézetnek megfelelően a világbajnok otthonában, Németországban. A vesztes meccsen nyújtott produkció elfogadható volt, indulhatott az utazás…
…ami bár Belgium ellen nagyarányú vereséggel ért véget, aligha értékelhető fiaskóként. Magyarország legtöbb településén – s a kiutazó többezres tábornak hála Franciaországban is – régen látott eufóriában ünnepelték a magyarok Ausztria legyőzését, a döntetlenre mentett izlandi-meccset és a későbbi győztes portugálok elleni gólgálát. No és a mackónadrágos veterán kapuvédőt, aki a korábbi magyar szövetségi kapitány, Lothar Matthäus a rekordját adta át a múltnak azzal, hogy 40. életéve fölött pályára lépett a kontinenstornán.
„Az Európa-bajnokság természetesen minden stáb- és kerettagnak, szurkolónak fantasztikus élmény volt, bár számunkra kissé keserédes, hiszen Belgium mégiscsak az utunkat állta” – folytatta a később Bolognába szerződő Nagy Ádám.
A csapatot a meccsek alatt ünneplő boldog tömeg talán annak ellenére sem gondolta volna, hogy magyar labdarúgásba vetett hitet visszaadó együttes számára gondot jelenthet a következő sorozat, a világbajnoki-selejtező nyitánya, hogy a honi klubok egytől egyig idejekorán elvéreztek a nemzetközi kupaselejtezőkben – pedig így lett. Az új idény első tétmeccsének – a Feröer-szigeteken gól nélküli döntetlennel záruló párharc – előzményeihez hozzátartozik, hogy a válogatott alapembereinek számító játékosok kevés játéklehetőséget kaptak azt megelőzően a klubjaikban, ennek ellenére mégis fájó pontvesztés, az év kudarca a feröeri remi.
Kapusok
Király Gábor (7 mérkőzés 2016-ban/0 gól), Gulácsi Péter (5/0), Bogdán Ádám (1/0), Dibusz Dénes (1/0), Megyeri Balázs (1/0)
Hátvédek
Lang Ádám (10/1), Guzmics Richárd (9/0), Kádár Tamás (9/0), Fiola Attila (7/0), Korhut Mihály (7/0), Pintér Ádám (6/0), Elek Ákos (5/0), Juhász Roland (5/0), Bese Barnabás (4/0), Botka Endre (1/0), Hangya Szilveszter (1/0)
Középpályások
Nagy Ádám (10/0), Gera Zoltán (10/2), Kleinheisler László (9/0), Böde Dániel (6/0), Vida Máté (3/0), Nagy Dominik (1/0), Berecz Zsombor (1/0)
Támadók
Szalai Ádám (11/5), Dzsudzsák Balázs (11/3), Stieber Zoltán (9/1), Németh Krisztián (7/0), Nemanja Nikolics (7/0), Priskin Tamás (6/0), Lovrencsics Gergő (4/0), Gyurcsó Ádám (3/2)
A folytatásban, Svájc ellen a csapat újfent a szebbik arcát mutatta, a sokat szapult Szalai Ádám pedig újra megtalálta a góllövő cipőjét, védekezési hibák miatt azonban pont nélkül maradt Magyarország. Lettország és Andorra ellen hozta a kötelező győzelmeket a gárda, a vb-selejtezőcsoportban viszont jövőre élesedik a helyzet.
Ilyen előzmények után jutott el a futballválogatott a Svédország elleni, idényzáró mérkőzésig, melynek lefújását követően a címeres meztől könnyek közt búcsúzó Juhász Roland beszélt az őszi szereplésről a Népszavának.
„Játékban az selejtezők során ugyanott folytatta ez a csapat, ami jellemző volt rá az egész évben. A Svájc-meccs miatt bosszús vagyok, abban talán több lehetett volna. Jobban játszottunk, mégsem volt szerencsénk azon a mérkőzésen – mondta az immáron csak a Videotonban szereplő játékos. Még minden lehet ebben a csoportban. Az előző selejtezősorozatban is rosszul kezdtünk, utána egyenesedtünk ki, ennek is messze még a vége.”
Kizárólag a számok alapján megvonva az esztendő mérlegét, az utóbbi évek leggyengébb teljesítményét nyújtotta a tétmeccsen csupán három ellenlábasát legyőző magyar labdarúgó-válogatott. A 12 mérkőzés során gyűjtött három győzelem, öt döntetlen és négy vereség 15-16-os gólkülönbséget eredményezett, ami 46 százalékos teljesítmény (ez alá legutóbb 2009-ben kúszott a mutató – a szerk.).