A kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) által meghirdetett demonstráció résztvevői a HDP szerint Recep Tayyip Erdogan elnök "diktatúrája és fasizmusa", valamint az Európai Unió "gyáva" Törökország-politikája ellen akarják felemelni a hangjukat.
Bár a megmozdulást a HDP kezdeményezte, a tüntetéshez alaviták, örmények és asszír keresztények is csatlakoztak, sokan érkeznek a környező országokból, például Hollandiából, Franciaországból is - közölte a brüsszeli kurd közösséget képviselő NavBel szervezet a Le Soir című helyi lappal. A szervezők nagyjából tízezer résztvevőre számítanak.
A belvárosban délelőtt 10 órakor kezdődött és a tervek szerint délután 4-ig tartó felvonulás várhatóan komoly fennakadásokat fog okozni Brüsszel közlekedésében.
A tüntetés hátterében ugyan a HDP politikusainak, köztük a párt társelnökeinek, Selahattin Demirtasnak és Figen Yüksekdag-nak a törökországi őrizetbe vétele áll, de a megmozdulás éppen egybeesik a Törökország és Belgium közötti diplomáciai feszültség fokozódásával.
Erdogan azzal vádolta meg szerdán Belgiumot, hogy fontos központja a Kurdisztáni Munkáspártnak (PKK), illetve az ankarai kormány által első számú közellenségnek tekintett Fethullah Gülen hitszónok szervezetének.
Charles Michel belga kormányfő "hazugságnak és rágalomnak" minősítette a kijelentést, abszurdnak nevezte, hogy a török államfő olyan országot vádol a terrorizmus támogatásával, amely maga is annak következményeivel küzd.