Szijjártó;NATO-konferencia;

Szijjártó Péter itt éves meghallgatásán az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának ülésén 2016. november 15-én -  MTI F

- Napi Szijjártó - Ezúttal a NATO-nak osztotta ki a munkát

A páratlan képességekkel rendelkező magyar külügyminiszter minden témában annyira otthonosan mozog, hogy például egy NATO-konferencián nem pusztán hozzászól a témához, de egyenesen kiosztja a jövő feladatait a szervezetnek. Ilyen a magyar virtus, ahogy ezt Szijjártó megmutatta akkor is, amikor tegnap Olaszország miniszterelnökét tette helyre, amúgy vitéz módra, nomeg lojalitását ezúttal is bizonyítva főnöke, Orbán Viktor felé. 

Az Országházban megrendezett NATO-konferencián a külgazdasági és külügyminiszter kijelölve a feladatokat, elmondta: meg kell erősíteni az észak-atlanti szövetség európai lábát, mert nem vezet sehova, ha mindig arra számítunk, hogy az Egyesült Államok majd megvéd minket ha baj van, nekünk is rendelkeznünk kell megfelelő kapacitásokkal.

Szijjártó szerint a NATO walesi és varsói csúcstalálkozóján hozott döntsek végrehajtása nem várhat, ha hezitál a közösség, nem lesz esélyünk a mostani súlyos kihívások kezelésére. A kihívások között említette az ukrajnai háborút, az Iszlám Államot, a terrorfenyegetettség növekedését, az energiabiztonság és a kiberbiztonság kérdéseit.

Beszélt arról is, hogy a NATO és Oroszország kapcsolatának pragmatikusnak kell lennie és a kölcsönös tiszteleten kell alapulnia, csak így lehet igazán nyugalom és béke a térségben. Közép-Európa tudja, hogy amikor a Kelet és a Nyugat rossz viszonyban volt, annak általában ez a térség itta meg a levét - emlékeztetett, tanúbizonyságot téve történelmi ismereteiről is. 

Szijjártó Péter üzent  a Donald Trump amerikai elnök megválasztása után külpolitikai időszak miatt aggodalmukat kifejezőknek, mondván: a hisztériakeltésnek nem sok értelme van, ki kell várni, mi történik majd, és tiszteletben kell tartani az amerikaiak döntését. Reméljük, a gazdasági és védelmi együttműködés színvonala megmarad, a politikai együttműködés pedig újabb, jobb dimenzióba kerül - tette hozzá.

Lord Jopling, a NATO parlamenti közgyűlésének alelnöke beszédében kiemelte: a szövetségnek jelenleg jóval több kihívással kell szembenéznie, és miközben feladatai megsokasodtak, régi kötelezettségeinek is eleget kell tennie, így például folytatnia kell tevékenységét a Nyugat-Balkánon és Afganisztánban. A NATO e kihívások kezelése érdekében fontos döntéseket hozott a legutóbbi két csúcstalálkozón - idézte fel. Úgy vélte, az amerikai elnökválasztás fényében nagyobb a nyomás az európai szövetségeseken, hogy megfelelő hozzájárulást biztosítsanak a NATO-nak, különben erodálódhat a transzatlanti egység. A NATO parlamenti közgyűlésének alelnöke szerint a Brexit nem változtat azon, hogy Nagy-Britannia elkötelezett tagja a szövetségnek. Lord Jopling emellett méltatta Magyarországnak a szövetség tagállamaként végzett munkáját.

Megegyezett a Fidesz, a KDNP és az LMP az Alkotmánybíróság (Ab) hiányzó bírói helyeire a jelöltekről: a frakciók Marosi Ildikót, Horváth Attilát, Schanda Balázst és Szabó Marcelt jelölik - jelentette be Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.