Németország;Angela Merkel;kancellári jelölés;

Merkel vélhetően kancellár maradhat FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MICHELE TANTUSSI

- Merkel negyedszerre?

Jóllehet Angela Merkel még nem nyilatkozott arról, negyedszerre is jelölteti-e magát Németország kancellárjának, biztosra vehető, hogy ismét ő lesz az uniópártok, a CDU és a CSU jelöltje a szövetségi kormány élére. Különösen azután, hogy a kereszténydemokraták külpolitikai szakértője, Norbert Röttgen biztosnak nevezte Merkel jelölését. Steffen Seibert kormányszóvivő még némi türelemre intett ebben a kérdésben.

Angela Merkel meglehetősen viharos másfél éven van túl. A menekültválság miatt népszerűsége kétszer is zuhant. Igaz, mindkétszer visza is ment a kritikus értéknek tartott 50 százalék fölé. Ennek elsősorban az az oka, hogy honfitársai úgy látják, nincs alternatívája. Ő a nyugodt erő, aki a legkritikusabb pillanatban is megőrzi higgadtságát.

Még a nagykoalíciós partner szociáldemokratáknál is akad egy réteg, amely szerint nem is érdemes az SPD-nek jelöltet indítania vele szemben, mert bárki lenne is az, akár Sigmar Gabriel pártelnök, alkancellár, akár Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, úgysincs esély a kancellárral szemben, aki 2005 óta irányítja hazája belpolitikáját.

Merkel az utóbbi bő egy évtized legsúlyosabb belpolitikai viharait élte át a menekültválság miatt, s még a tradicionális partnerrel, a keresztényszociális CSU-val is komoly vitába keveredett. Az év közepén még az sem látszott biztosnak, hogy a CSU támogatja majd őt a következő, 2017 szeptemberében esedékes választás során.

Nyilvánvaló azonban a kancellárnak az a törekvése, hogy a CDU december 5-7 között Essenben esedékes kongresszusa előtt minden vitát elsimítson a koalíciós partnerekkel. A CSU-val már hetekkel ezelőtt véget ért a mosolyszünet, s a bajorországi párt egy sor politikusa kiállt Merkel újabb kancellári jelölése mellett, még maga Horst Seehoferrel is, akivel éppenséggel 2015 közepe óta nem volt felhőtlen a viszonya.

A CDU elnökének ezt a békéltetésre irányuló törekvését bizonyítja továbbá az is, hogy bejelentette, támogatja következő német elnöknek, a 2017 márciusában leköszönő Joachim Gauck utódának a nagykoalíciós partner SPD jelöltjét, Frank-Walter Steinmeier hivatalban lévő külügyminisztert, akit tegnap hivatalosan is bemutattak a nagykoalíció közös jelöltjeként.

Ha semmi váratlan sem jön közbe, akkor Merkel a koalíciós feszültségeket és problémákat elhárítva jelentheti be három hét múlva, hogy jövő ősszel negyedik ízben is vállalja a kihívást, s ő lesz az uniópártok kancellárjelöltje. Norbert Röttgen, a CDU politikusa azonban kicsit ellopta a show-t a kancellártól azzal, hogy a CNN-nek adott interjújában minden kétséget kizáróan bejelentette: Merkel indulni fog. Röttgen egyébként korábban környezetvédelmi miniszterként is szolgált a szövetségi kabinetben, 2012-től azonban a kancellár már nem számított munkájára.

Hogy Röttgen előre egyeztette-e ezt a kijelentését a kancellári hivatallal, nem tudhatjuk, de érthető módon ezt követően újságírók hada kereste meg e témában Steffen Seibert kormányszóvivőt. Ő azonban nem volt hajlandó megerősíteni azt, mint mondta, Merkel „a megfelelő időben” szót ejt majd a kérdésről. Aligha tévedünk nagyot, ha kijelentjük: a „megfelelő idő” az esseni kongresszus lesz. Az sem kizárt azonban, hogy a kancellár már vasárnap, a CDU elnökségi ülésén előáll szándékaival, igaz, erre azért kisebb az esély.

Merkel negyedik kancellári megbízatása mellett a CDU egy sor tartományi vezetője foglalt állást, köztük a szárvidéki Volker Bouffier, az észak-rajna-vesztfáliai Armin Laschet, a rajnavidék-pfalzi Julia Klöckner, a CDU alelnöke, aki már augusztusban Merkel indulása mellett foglalt állást.

Trump-effektusban bíznak az európai populisták. Több választást rendeznek a következő egy évben, amelyek valóban alapjaiban határozhatják meg az Európai Unió jövőjét. Ugyanakkor semmi sem igazolja azt, hogy az amerikai események bármiféle hatással lennének az európai parlamenti pártok megítélésére.