madárinfluenza;baromfihús;exporttilalom;

A zárt helyen nevelt szárnyasokat kevésbé fenyegeti a vész FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

- Terjed a madárinfluenza

Ismét lecsapott a vadmadarak által terjesztett madárinfluenza. A H5N8-as mutáció ugyan az emberre nem veszélyes, de máris több megye gazdaságaiban kellett leölni a baromfiállományt.

Újabb madárinfluenza megbetegedéseket találtak három magyarországi településen. A vírus jelenlétét mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a Bács-Kiskun megyei Bugac, Kisszállás, és Kelebia településeken - jelentette be a hivatal hétfőn. Magyarországon jelenleg így már öt település érintett, és a madárinfluenza további terjedésére lehet számítani, különösen hogy más országokban, így Ausztriában, Lengyelországban és Németországban is felütötte fejét a vész. Az előző járványokhoz hasonlóan valószínűleg vonuló vadmadarak terjesztik a vírust. Leginkább a szabad tartású baromfi állományok - kacsa, liba, pulyka, csirke - vannak veszélyben.

Az országos főállatorvos az elrendelte, hogy a baromfitartó gazdaságok állataikat kizárólag teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen etessék és itassák. A H5N8 vírustörzs a baromfiállományokra veszélyes, emberi megbetegedést nem okozott. A járvány terjedésének megfékezése érdekében a fertőzött állományokat leölik, illetve a szakemberek a gazdaságok körüli 3 kilométer sugarú védőkörzetben és 10 kilométer sugarú megfigyelési körzetben minden baromfitartó gazdaságot felkeresnek, szükség esetén mintát vesznek. A fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében szállítási korlátozások is érvénybe léptek.

Azok a gazdák, akik tudják igazolni, hogy mindent megtettek a fertőzés elkerüléséért, teljes kártalanításra számíthatnak a leölt állományért. Az állatok forgalmi értékét becsléssel állapítja meg a hatósági állatorvos.

Eddig ez a becsült érték nem érte el az 50 millió forintot, ami a hazai baromfi ágazat 500-600 milliárd forintos árbevételének az 1 ezreléke. Ennél nagyságrendekkel nagyobb veszteség érte azonban az exportőröket. A legfontosabb külföldi piacok, Kanada, Japán, Dél-Korea, Tajvan, Szingapúr, Hong-Kong, Izrael, Dél-Afrika, Szerbia máris kitiltotta a magyar baromfit, illetve a libamájat - közölte a NÉBIH lapunkkal. A kárt növeli, hogy például a Master Good Kft. 25 konténernyi, mintegy 500 tonnás dél-afrikai szállítmányát a zárlat miatt Durbanból az exportőr költségére visszaküldik. A többi exportőr is kénytelen az ilyen árut átcsomagolni és addig tárolni, amíg új vevőt nem talál, a persze már csak nyomott áron értékesíthető árura. További hátrányt jelent, hogy a korlátozások legkevesebb 3 hónapra szólnak, addig nem szállíthatnak az adott országba baromfit a termelők. Az ágazat teljes vesztesége a madárinfluenza miatt mostani becslések szerint elérheti a 3-4 milliárd forintot. Végleges számok a hét végére várhatók.

A hazai boltokba kerülő baromfihús ára januárig - az áfacsökkentés bevezetéséig -, vélhetően nem sokat változik, mert a leölt állományok kiesését pótolják az exportból itthon maradó készletek.

A Baromfi Terméktanács egyeztet a kormányzattal, hogy ne csak a közvetlen kárt szenvedett termelők juthassanak állami forrásokhoz, hanem azok a gazdaságok is, amelyek a madárinfluenza, illetve az ezzel járó korlátozások miatt jelentős veszteségeket szenvedtek - nyilatkozta a Népszavának Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnök-igazgatója. Hollandiában 2014-ben ehhez hasonló vis major helyzetben a vágó-feldolgozó cégek is kaptak a kormánytól kompenzációt.

A szakemberek megerősítették, arról is egyeztetnek a szakmai szervezetek, hogy csak olyan gazdaságok foglalkozhassanak baromfitartással, amelyek megfelelnek a legalapvetőbb járvány elleni védekezési feltételeinek. Az előírásokat fajonként határozzák majd meg. Ilyen egyebek mellett, hogy a vadmadarak tavaszi-őszi vonulása idején a szabad tartású állományt a termelők napokra, vagy hetekre, megfelelő zárt körülmények között tarthassák. Gondoskodni kell a szigorú személyi és jármű beléptetési rendszerről, a fertőtlenítésről, a higiéniai feltételekről, a steril munkaruhákról. Aki az alapvető feltételeknek sem tud megfelelni, azt ki kell tiltani a termelésből az ágazat érdekében - mondta Bárány László, a Magyar Broilerszövetség elnöke.

A világgazdasági növekedés várhatóan alacsony szinten stabilizálódik a következő két évben, de a középtávú növekedési és geopolitikai kockázatok folyamatosan erősödnek, ezért a globális államadós-minőség kilátása összességében negatív - áll a Moody's Investors Service hétfőn Londonban ismertetett átfogó éves előrejelzésében.