Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;alaptörvény-módosítása;letelepedési kötvény;

Vona Gábor a háttérből figyel FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Tovább folytatódik a Fidesz-Jobbik csörte

Alaptörvényben tiltaná meg a letelepedésikötvény-bizniszt a Jobbik. A radikális párt ismét nekifutna az alkotmánymódosításnak, ám az Orbán Viktor által benyújtott, majd leszavazott javaslat szövegét egyetlen mondattal kiegészítenék, hogy "se gazdag migráns, se szegény migráns ne jöhessen" Magyarországra. Volner János, a párt frakcióvezetője bejelentette, ma a Ház elé terjesztik a javaslatot, amit a Fidesz egyszerű politikai machinációnak értékelt.

Folytatódik a Fidesz-Jobbik csörte a "gránitszilárdságú" alaptörvény hetedik módosítása kapcsán. Miután Orbán Viktor javaslata elbukott, mert a kormánypárt, már csak presztízsből sem volt hajlandó a jobbikos követelésnek engedni, a radikálisok frakcióvezetője tegnap bejelentette, ma ismét benyújtják az Országgyűlésnek a múlt héten leszavazott tervezetet. A szöveget azonban egyetlen mondattal kiegészítik, mert azt akarják, hogy a letelepedésikötvény-bizniszt az alkotmány tiltsa meg. Kimondatnák, hogy Magyarországra idegen népesség anyagi ellenszolgáltatás fejében sem telepíthető be, így a jövőben alaptörvénybe ütközne a sokat vitatott kötvények forgalmazása.

A Jobbik az alaptörvény módosításáról szóló vitában világossá tette, hogy "fideszes kormányzati félmegoldáshoz" nem asszisztál. Ha a kormánypárt meg akarja tiltani a betelepítést, akkor a kötvényrendszert is meg kell szüntetni, hogy "se gazdag migráns, se szegény migráns ne jöhessen ide" - emlékeztetett tegnap Volner János. A jobbikos frakcióvezető megismételte, teljes értékű megoldást akarnak, ami biztosítja, hogy "se Juncker, se pedig Rogán Antal és Habony Árpád barátai, üzletfelei ne telepíthessenek le migránsokat Magyarországra". Volner szerint a Fidesznek el kell döntenie, hogy ragaszkodik-e az offshore cégeken keresztül realizált milliárdokhoz, vagy hajlandó "erről a piszkos pénzről" lemondni. Elismerte, hogy a többpárti konszenzussal kialakított szöveget jónak tartják, azt a Jobbik meg is szavazta, ám a kormányfő ötletét azért utasították el, ami a módosításból kimaradt. Korábban a törvényalkotási bizottság a radikális párt kívánságának megfelelően a miniszterelnök által jegyzett tervezetet azzal egészítette ki, hogy a menedékjog biztosításának alapvető szabályait sarkalatos törvény határozza meg. Volner tegnap délelőtt reményét fejezte ki, hogy pártja tervezetét minél hamarabb napirendre tűzi a parlament.

Jelenleg nincs ok arra, hogy a Jobbik javaslatát napirendre vegyék - üzente az ellenzéki pártnak még tegnap Gulyás Gergely, a Fidesz és a parlament alelnöke. A kormánypárti politikus a bejelentés után az M1 csatornán közölte, az Országgyűlés komoly testület, ezért még a Jobbik felvetésére sem lehetséges 24 óra alatt módosítani az alkotmányt. Megjegyezte, az ellenzéki párt nem csak az országnak, de önmagának is politikai kárt okozott. A Fidesz egyszerű politikai machinációként értékelte a jobbikos javaslatot, amivel véleményük szerint a radikálisok azt a tényt akarják elkendőzni, hogy cserbenhagyták az országot. A kormánypárti frakció szerint színjáték, amit a Jobbik csinál, és az ellenzéki párt szavaira nem lehet alapozni, hiszen egyszer már hazudtak az alaptörvény módosításának támogatásáról. Vona Gábor pártelnök korábban azt mondta, hogy aki nem szavazza meg a javaslatot, az hazaáruló. Ennek ellenére a Jobbik-frakció - a többi ellenzéki képviselővel egyetemben - mégsem szavazta meg azt - emlékeztettek. Tegnapi közleményükben a fideszesek arra szólították a Jobbikot, ahelyett, hogy "olcsó színjátékot űzne a magyar emberekkel, inkább azt magyarázza meg, miért nem védte meg az országot, miért csapta be saját szavazóit, miért állt Gyurcsány Ferenc és a balliberális ellenzék soraiba?".

Vonáék mindenfajta "limlom feltételeket" támasztottak - háborgott a bukott alkotmánymódosítási kísérlet napján Kósa Lajos. A Fidesz frakcióvezetője akkor sokadszorra azzal vádolta a Jobbikot, kizárólag a hatalom, a saját pártpolitikai szempontjai érdeklik. "Sík marhaságnak" nevezte, hogy terroristák jönnek be a letelepedési kötvénnyel. Véleménye szerint, aki ezt mondja, az nem ért a politikához, vagy hazudik. Azzal, hogy a Jobbik nem szavazta meg az alkotmánymódosítást, "olyan hibát követett el, amit soha nem fog tudni lemosni magáról" - állította. Fideszes politikusoktól úgy tudjuk, a közeljövőben nem akarják napirendre tűzni a hetedik módosítást, részben mert így tovább hazaárulózhatják az ellenzéket. Közben pedig otromba karaktergyilkossággal is próbálkoznak a kormánypárti botránymédiában.

A közszférában örülnek az alsó bérkategóriák pénteken bejelentett emelési javaslatának, de biztosak benne, hogy az komoly bérfeszültségeket teremt, ha a régebben dolgozók fizetése változatlan marad. A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) követeli, hogy a lépés ne járjon további elbocsájtásokkal vagy a társadalombiztosítási alapok szűkítésével.