Németország a többi uniós tagországhoz képest meglehetősen visszafogottan értékelte Donald Trump győzelmét az amerikai elnökválasztáson. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter előzőleg a gyűlölet prédikátorának nevezte, ám Angela Merkel kancelláron sem tükröződött a lelkesedés halovány szikrája sem.
Pedig hiába lelkendeznek honi vezetőink Trump győzelme kapcsán, Magyarországra továbbra is uniós tagországként tekintenek majd Washingtonban, sosem lesz kiemelt partnere az Egyesült Államoknak. Ezért Budapestnek is elvileg az lenne az alapvető érdeke, hogy kiegyensúlyozott maradjon az EU és az Egyesült Államok viszonya.
Donald Trump amerikai elnökké való megválasztása azonban Angel Merkel számára sem jó hír, hiszen a választási kampányban az ingatlanmágnás folyamatosan bírálta a német kancellárt. Amikor 2015-ben a Time magazin Merkelt választotta meg az év emberének, a megválasztott republikánus elnök a Twitteren azt írta, őt, magát biztosan sosem választanák meg, hiszen ezúttal olyan személyre esett az amerikai magazin választása, aki „tönkreteszi Németországot”. Azt is írta, s nem is egyszer, hogy a menekültek „csak terrort és bűnözést visznek Európába”.
Trump 2015 őszén azt is írta, azt hitte, hogy Merkel remek vezető, de „az, amit Németországban művelt, tiszta őrültség”. E véleményén a legutóbbi időkig sem változtatott, vagy legalábbis hangot nem adott ennek. 2016 februárjában interjút adott a francia Caleurs Actuelles című hetilapnak, amelyben e mondat hangzott el: „Úgy vélem, Angela Merkel tragikus hibát követett el. Bizonyítékként a 2015 novemberi párizsi merényleteket hozta fel. Trump egyben forradalmakat vizionált az öreg kontinensen.
A kölni szilveszteri eseményekkel kapcsolatban, amikor muzulmánok nőket erőszakoltak meg, januárban, egy iowai rendezvényen azt mondta, „nézzék, mi történt Németországban. Sokkoló bűncselekmény volt ez, nemi erőszak, valóságos mészárlás”. A Twitteren borzalomról tett említést. „Németországban a németekre támadtak tömegesen, miután beengedték a bevándorlókat” – fejtette ki. Merkel menekültpolitikáját arra használta fel, hogy Hillary Clintont becsmérelje. Több ízben is azt közölte, ha a demokrata jelöltet választaná meg, akkor „Angela Merkel Amerikája” valósulna meg.
Augusztusban Trump egy választási gyűlésen, Ohióban azt közölte: „Önök is tudják, hogy a tömeges bevándorlás Németországba milyen katasztrófát jelentett a német nemzet számára”. Atlantában pedig úgy vélte, a németek meg fogják bánni azt, hogy Merkel áll a kormányuk ékén. Mint mondta, meg kell várni, hogy szerepel majd a kancellár a következő választáson, „már ha elindul egyáltalán”. Szerinte Németország már „biztosan más politikát” választana, s Szíriában „védelmi zónákat” hozna létre a menekültek számára. Egyszer azt mondta, Németországban több barátja is él, de egyikük jelezte, kivándorol az országból. A németekkel szembeni ellenérzései odáig mentek, hogy az Egyesült Államokba való beutazás korlátozásának ügyét is előhozta.
A választás közeledtével azért valamelyest visszavett hangvételéből. „Mindig is Merkelt támogattam” – mondta akkor, hozzátéve, hogy csak menekültpolitikájával nem ért egyet.
A megválasztott amerikai elnök véleményét azért távolról sem osztja mindenki Németországban. A német közvélemény ugyanis nem ellenezné újabb jelölését, a felmérések szerint 50-55 támogatná, ez azonban tovább emelkedhet az elkövetkező hónapokban.